Pojedete letos na lyže autem? Moc se to neví, ale během chvíle vám za to policie napaří pokutu 13 500 Kč

Chystáte se letos na zimní lyžovačku? Pak si dejte pozor, aby se vám dovolená neplánovaně neprodražila.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Zimní dovolená na horách je mezi Čechy velmi oblíbená. Jestli se ale chystáte na lyže vyrazit autem, dejte si pozor na jednu důležitou věc. Pokud se jí nevyvarujete, může vám za to od policie přistát pěkně mastná pokuta. Dost možná tento nešvar děláte i vy, moc se o něm totiž neví.

Pokud jedete do Alp, dejte si pozor

Zatímco někteří mají na střeše auta na veškeré zimní vybavení umístěný velký box, jiní vozí lyže jen tak v autě. To ale může být velký problém. Zejména pak, pokud vyrážíte do oblíbeného Rakouska. Jak totiž píše web Auto, za špatně zajištěné lyže nebo snowboardy v kabině auta může řidičům tamní policie napařit pokutu až 500 eur, tedy asi 13 500 korun.

Problémy se však nemusí vyhnout ani těm, kteří vyrazí na lyže do českých hor. Jak upozorňuje server Auto, i zde má tento způsob přepravy svá pravidla. Podle zákona musí být předměty ve voze „umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče“, cituje web Auto českou legislativu.

Kam tedy lyže umístit?

Podle odborníků je nejlepší volbou střešní box nebo nosič. Nejen že se díky takovému řešení vyhnete pokutám. Je také velmi bezpečné a v případě prudkého zabrzdění se vám nestane, že by vás lyže jakkoli ohrozily. A jako bonus díky tomu ušetříte i cenné místo v autě. Další možností je pak teoreticky také přeprava lyží na tažném zařízení, třeba vozíku. To je však pro řadu lyžařů v zimě nepohodlné řešení.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řidiči by měli být v zimě mimořádně obezřetní

Pokud i přesto chcete zvolit asi nejlevnější variantu, a sice převoz lyží uvnitř auta, pak si alespoň dejte pozor, abyste je dobře upevnili. Vhodné je dát lyže v takovém případě do vaku a připevnit je k sedačkám kurtami, aby se nemohly v autě volně pohybovat. „Dbejte také na to, aby nesahaly až do prostoru, který potřebuje řidič k bezpečnému ovládání vozidla,“ dodává server Auto.

Jezdíte v zimě na lyže? A jek je přepravujete? Podělte se s námi o své zkušenosti

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články