Každý občan ČR odevzdá státu 19 090 Kč. Jinak to nejde, vládě dochází peníze

To, že se vláda za každou cenu snaží dostat státní rozpočet do zelených čísel, není nic nového. To, že tomu mají velmi výrazně napomoci sami občané, bohužel taky ne.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vládní ozdravný balíček zasáhl především obyčejné lidi. Zavedl například pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě jsou hlavně potraviny, do vyšší se přesunuly některé služby nebo třeba točené pivo. Balíček také znovu zavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta z příjmů, jak Události247 psaly už dříve.

Vláda osekala co mohla

Kromě změn valorizace důchodů se také zpřísnily podmínky pro odchody do předčasného důchodu. Psali jsme, že místo nynějších pěti let se maximální doba předčasného důchodu snižuje na tři roky. Zvýšil se například minimální základ odvodů pro živnostníky. Penze se mají  nově valorizovat o třetinu růstu reálných mezd, dříve je to o polovinu. Garantovaný důchod je 20 % průměrné mzdy, 10 % činí základní část. Na 10 % se pak zvedá zásluhový díl.

Stát nám už 1. ledna 2024 sáhne na výplatu. Každý měsíc si vezme to, co jste si v práci poctivě vydělali. Neuděláte s tím nic

Ministerstvo financí před pár dny sdělilo, že schodek státního rozpočtu za uplynulých pět měsíců letošního roku činí 210,4 miliardy, jak psal web Lidovky. Jde o třetí nejhlubší schodek od vzniku samostatného Česka. Loni byl deficit státního rozpočtu ke konci května rekordních 271,4 miliardy korun. Meziroční výsledek podle ministra Zbyňka Stanjury zlepšily vyšší daňové příjmy i nižší výdaje v oblasti energetiky.

Obyvatel přibylo, mohou platit

V Česku se však také zvýšil počet obyvatel. Na konci roku zde žilo podle statistiků 10 900 555 osob. To je meziročně zhruba o 73 000 více, jak připomíná web Novinky. Když tedy vydělíme 210 miliard počtem obyvatel (zaokrouhleně 11 milionů, pozn. red.), vyjde nám 19 090 korun na jednoho občana. Měli bychom tedy zřejmě raději počítat s tím, že i tyto peníze bude chtít vláda do rozpočtu od nás. Například tím, že zase zvýší nějakou daň.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Vláda se momentálně snaží šetřit kde se dá

Ekonomové už dříve varovali, že stát může mít problém plánovaný schodek dodržet s ohledem na nižší než očekávaný výkon české ekonomiky, píší dále Lidovky. Minulý rok skončil rozpočet s deficitem 288,5 miliardy korun. Byl to nejlepší výsledek od začátku pandemie, ale současně čtvrtý nejhlubší schodek za dobu existence České republiky. „Tak dá se čekat, že nám zase něco zvýší, nebo naopak něco seberou, jako vždycky,“ řekl Událostem247 pan Jarek z Kolína.

Co si o stávající ekonomické situaci v ČR myslíte? O váš názor se s námi podělte v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články