Kdo bude mít na bankovním účtu více než 200 000 Kč, tomu stát vezme peníze. Lidé zuří, jak si to jen můžou dovolit, říkají

Pokud máte vysoké náklady na bydlení a berete proto od státu příspěvek, a i přesto se snažíte ušetřit na horší časy, měli byste zpozornět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ze systému státní sociální podpory jsou vypláceny dávky určené především rodinám s nezaopatřenými dětmi, jako je rodičovský příspěvek, porodné, přídavek na dítě a náhradní výživné. Dávka, která je ze systému vyplácena i rodinám bez dětí, je příspěvek na bydlení, jak psaly Události247. 

Lidé mají nárok na příspěvky na bydlení či nové auto

Lidé mohou také žádat o dotace na zateplení a renovace z programu Nová zelená úsporám Light, a to až do 31. prosince 2024, nebo do vyčerpání peněz. O dotace mohou kromě seniorů a příjemců invalidních důchodů nově požádat i domácnosti, které berou přídavky na děti. Psali jsme, že dotace až 240 tisíc korun může pokrýt až sto procent výdajů na zateplení fasády, střechy, stropu a podlahy, výměnu oken i vchodových dveří a na solární fotovoltaický nebo termický ohřev vody.

Stát lidem rozdává 300 000 Kč na nákup nového auta. Máte na peníze v roce 2024 nárok i vy?

Víte od nás, že stát také podpoří zájemce o koupi elektromobilu. Své žádosti o podporu mohou podávat až do 30. září 2024. Na nákup osobního elektromobilu bude možné získat 200 tisíc korun, na nákup nákladního nebo vodíkového vozu pak až 300 tisíc. U osobního vozu ovšem nesmí být pořizovací cena vyšší než 1,5 milionu. Resort má na program vyčleněno celkem 1,95 miliardy korun. Na podporu pořízení vozů je z celkové částky alokováno 1,65 miliardy, na infrastrukturu zbývajících 300 milionů.

Lidé se bouří: Co je státu do toho, kolik mám ušetřeno?

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo velkou reformu sociálních dávek. Jde o sloučení současných čtyř dávek do jedné. Velkou novinkou je také majetkový test, který se dosud dělal pouze u dávek hmotné nouze, jak upozornil web Finance. Cílem nové úpravy sociálních je snížit riziko chudoby u zranitelných skupin obyvatelstva. Jedná se o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Lidé tak přijdou o desítky tisíc korun, které jim už stát nebude dávat. Začne se také prověřovat majetek žadatelů o dávku.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podmínky pro pobírání určitých peněžních dávek od státu se změní

Na novou dávku státní sociální pomoci nedosáhne domácnost, která má, nebo měla v období 12 měsíců před podáním žádosti ve vlastnictví stavbu pro bydlení. Jako majetek se bude hodnotit také auto, nejvýše budou dvě na domácnost. Bude se také kontrolovat, kolik peněz má domácnost na bankovních účtech a v hotovosti.

Výše maximálních finančních prostředků pro nárok na dávku se odvíjí od počtu členů domácnosti. Jeden člen může mít max. 200 tisíc korun. „Na jednu stranu mi to přijde správné. Na tu druhou si říkám, jak si to jen stát může dovolit koukat někomu na účet. Jde přeci o soukromou věc,“ řekla Událostem247 paní Jana z Břeclavi.

Co si o chystaných změnách myslíte vy? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články