Kdo doma používá elektřinu, musí ihned zpozornět. Hrozí nová velká pokuta i vám?

Věděli jste, že v některých případech vám může u dodavatelů energií hrozit vysoká pokuta a další sankce?

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

S přicházejícím létem sice ceny energií příliš lidí neřeší. Jak přitom nedávno psaly Události247, aktuálně mnozí dodavatelé zlevňují své ceníky, zejména pak pro nové zákazníky. Češi, kteří se rozhodnou pro změnu, tak mohou za plyn a elektřinu výrazně ušetřit. Ti, kteří mají například vyšší spotřebu plynu, mohou vhodnou změnou dodavatele a smlouvy uspořit až 18 tisíc korun, jak psaly Události247. Je v tom ale jeden háček.

Změna dodavatele není vždy výhodná

Změna dodavatele energií sice může být v mnoha případech výhodná. Je třeba při tom ale být opatrný a důkladně si prověřit podmínky a případné sankce, jež jsou s tímto přechodem spojené. Jak totiž píše web Novinky, původní dodavatel může za předčasné ukončení smlouvy vyžadovat vysoké smluvní pokuty. V takovém případě tak může snaha ušetřit za plyn a elektřinu skončit přesným opakem.

Kdo urychleně nevyplní důležitý formulář, přijde letos o 18 000 Kč. Týká se to i vás?

Kromě velkých pokut za změnu poskytovatele energií se lidem přechod může prodražit i z dalších důvodů. Mnozí dodavatelé si totiž účtují také ušlý zisk. A ten může dosahovat opravdu vysokých částek. Jak upozornila členka rady Energetického regulačního úřadu Markéta Zemanová „v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,“ cituje její vyjádření web Novinky. Zjistěte si tedy, jaké sankce vám hrozí a dopředu si spočítejte, zda je změna dodavatele výhodná.

Jak za plyn a elektřinu změnou dodavatele ušetřit?

Existují však situace, kdy je možné smlouvu ukončit bez sankcí. Jde například o zvýšení ceny, změnu dalších podmínek ve smlouvě anebo situace, kdy se lidé stěhují. Kromě toho je možné závazek předčasně ukončit také „při podpisu smlouvy distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory dodavatele, kdy je možné dohodu vypovědět až do 15. dne po zahájení dodávek“, dodává web České noviny.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
V některých případech se změna dodavatele může výrazně prodražit

A výhodu mají v tomto kontextu rovněž ti, jež mají smlouvu na dobu neurčitou. V takovém případě je proces změny dodavatele jednodušší. Tuto smlouvu lze totiž kdykoliv vypovědět bez udání důvodu a bez sankcí. Jak ovšem dodává server České noviny, je třeba dodržet výpovědní lhůtou, která obvykle bývá tříměsíční.

Řešili jste někdy předčasné ukončení smlouvy s dodavatelem energií? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články