Kdo urychleně nevyplní důležitý formulář, přijde letos o 18 000 Kč. Týká se to i vás?

Platíte za energie příliš vysoké částky? Možná, že díky těmto krokům můžete i vy ušetřit tisíce korun ročně.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Náklady za energie patří v mnoha českých domácnostech k těm nejvyšším položkám, jež lidé musí platit. V poslední době však mnozí dodavatelé zlevňují a lidé díky tomu mají jedinečnou příležitost, jak ušetřit. Mnohdy ale nízké ceny platí pouze pro nové klienty. Ti, kteří se tak pro přechod rozhodnou a všechny důležité dokumenty a formuláře s tím související vyplní, se mohou těšit na ušetřené tisíce korun.

Kolik mohou lidé ušetřit?

Jak píše web Novinky, například lidé, jež mají vyšší spotřebu plynu a kteří přejdou k novému dodavateli, mohou tímto krokem uspořit až 18 tisíc korun. O tom, že řada dodavatelů v nedávné době zlevnila psaly již před časem Události247. A tento trend potvrzují i mnozí odborníci.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Správnou volbou dodavatele a typu smlouvy lze na energiích ušetřit tisíce korun ročně

Například 1 megawatthodina elektřiny se aktuálně na burze prodává za 85,3 eur, což je asi 2158 korun. To je přitom v meziročním srovnání zhruba o 40 procent méně, jak upozorňuje web Peníze. U plynu je pak částka asi 34,50 eur, tedy 870 korun, což je oproti loňskému roku pokles dokonce o polovinu.

Je však nutné podotknout, že ty nejvýhodnější podmínky často platí pouze pro nové zákazníky. „Někde se za věrnost odměňuje, ne však v případě dodavatelů energií. Tady aktuálně platí přesný opak, tedy že stávající zákazníci mají vyšší ceny než ti nově příchozí,“ cituje web Novinky Lukáše Kaňoka z portálu Kalkulátor.cz. Pokud tedy na energiích chcete ušetřit, je třeba vyplnit všechny potřebné formuláře a dodavatele změnit. A to ideálně co nejdříve, neboť čím déle člověk u nevýhodné smlouvy zůstane, tím méně pak ve výsledku uspoří.

Jakou smlouvu zvolit?

Přestože ceny klesají, odborníci nedoporučují dlouhodobou fixaci cen. Předpokládá se totiž, že pokles cen bude pokračovat i v druhé polovině roku. Ceny budou klesat, nejlepší budou během konkurenčního boje se začátkem další topné sezony ke konci roku. Pokud někomu končí závazek například v září nebo říjnu, bude ideální doba a pak bude vhodné uzavřít i delší než roční fixaci. Nebál bych se vybrat dobrou nabídku a fixoval na delší období,“ cituje web Novinky analytika společnosti ENA Jiřího Gavora.

Zjistilo se, jak se dají na energiích ušetřit obrovské peníze. Musíte ale jednat rychle. Kdo to neudělá, přijde až o 5 000 Kč

Aktuálně se tak podle všeho vyplatí spíše smlouvy s krátkodobými fixacemi. O jejich výhodnosti již dříve psaly Události247. A podle analytika Gavora patří tento typ smlouvy stále mezi ty nejvýhodnější, jak řekl pro web Peníze. Pokud tedy chcete na energiích ušetřit, stojí za to tento druh smlouvy zvážit.  

Jakého dodavatele energií aktuálně využíváte? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články