Kdo dostal v autě pokutu za rychlost, tomu stát vrátí peníze. Stala se chyba v systému

Policie se snaží zvýšit bezpečnost na silnicích. Dopomáhá si k tomu například radary, které měří nejvyšší povolenou rychlost.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Řidiči už si zvykli, že je na silnicích nekontrolují jen policisté, ale také nejrůznější kamery a radary. Moderní technologie jdou rychle kupředu a na motoristy se tak valí další kontroly. Události247 informovaly například o speciálních dronech, které dokáží odhalit i přestupky jako je riskantní předjíždění přes plnou čáru, nezastavení na stopce, nebo vjíždění na železniční přejezd, když bliká červená.

Radnice umístila špatně radar

Pokuty za překročení nejvyšší povolené rychlosti jsou v rozmezí 1500 až 25 000 korun. Někdy se ovšem také může stát, že řidič dostane pokutu neoprávněně. Přesně k této situaci došlo na hlavním tahu z Německa do Vimperku. Jak psal web CNN Prima News, na silnici I/4 v Korkusově Huti nechala radnice v roce 2020 nainstalovat úsekové měření rychlosti. Podle místních toto opatření pomohlo a řidiči místem projížděli o dost ukázněněji.

Používáte při jízdě v autě navigaci? Moc se o tom neví, ale teď se za to rozdávají brutální pokuty. Policie nemá slitování

iZdroj fotografie: Policie ČR
Zmíněný radar byl nainstalován špatně

Podle soudu však tehdy radnice radary nainstalovala v rozporu s pravidly. Jak uvedl tajemník Městského úřadu Vimperk Jan Tůma, podle podmínek, které tehdy stanovila Policie České republiky, by se mělo měřit ve vzdálenosti ne kratší jak sto metrů od cedule začátek obce. Měření ve směru na Vimperk ale začínalo už po 85 metrech. Město tak teď může přijít až o 10 milionů korun, které už na pokutách vybralo, píše dále web.

Řidiči musí o peníze sami požádat

Celou kauzu odstartoval řidič, který v obci překročil rychlost o 7 km/h a dostal za to pokutu 1 500 korun. Své peníze díky tomu dostal zpět. Proto se začali ozývat i další pokutovaní řidiči. Kdo bude chtít své peníze nazpátek, musí o to však sám požádat, radí web Novinky. Protože jde o více než dva roky staré případy, vrácení peněz se bude týkat jen desítek řidičů. Tedy těch, kteří pokutu nezaplatili včas a jsou stále ve správním řízení.

Za špatnou SPZ na autě uděluje policie mastné pokuty. Navíc vám hrozí, že přijdete o řidičák

iZdroj fotografie: Honza Groh (Jagro)/ Creative Commons / CC-BY-SA
Radary ve městech kontrolují, zda řidiči nepřekračují povolenou rychlost

Ti, kteří včas zaplatili výzvu, však podle tajemníka Tůmy nárok na vrácení peněz nemají. Podle radnice už je úsekové měření od poloviny loňského roku formálně v pořádku. Mluvčí města Milan Brabec uvedl, že městský úřad nezahájil nebo odložil přes 500 přestupkových řízení, která spadala do období, kdy bylo měření zpochybněno. Město pak získalo nové stanovisko policie, které už se nezabývá přesným umístěním začátku měření od značky.

Co si o tom všem myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články