Za špatnou SPZ na autě uděluje policie mastné pokuty. Navíc vám hrozí, že přijdete o řidičák

Pokuta až 10 tisíc korun a zákaz řízení na 18 měsíců. Takový trest mohou dostat řidiči, kteří pojedou v autě se špatnými registračními značkami.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že za špatnou registrační značku na autě hrozí řidičům velké problémy, psaly Události247 již dříve. Konkrétně jsou trestná různá přelepování či jiné úpravy SPZ. Motoristům za to hrozí finanční sankce dosahující až deseti tisíců korun. O tom, že policie tento prohřešek skutečně trestá, se nedávno přesvědčil i jeden řidič v Praze.

Zakrývání či přelepování SPZ je přísně zakázané

O případu muže, který dostal trest za špatnou SPZ, píše web iDnes. Policisté totiž zjistili, že muž měl na svém autě nainstalovaný speciální systém, který mu umožňoval střídat 2 různé SPZ. Už to samo o sobě by bylo trestné. K tomu však navíc obě registrační značky byly falešné.

Máte na autě tuto SPZ? Čeká vás brutální pokuta 10 000 Kč a zákaz řízení na 1 rok. Policie je nelítostná

Nejen falešné registrační značky však mohou řidiče přijít draho. Jak jsme již zmínili, zakázané je také jejich přeškrtávání, přelepování či jakékoli jiné upravování nebo zakrývání. A to jak úmyslně, tak nevědomky. Jak totiž již v minulosti informovaly Události247, trest může hrozit třeba i za to, že SPZ je pouze špinavá či zakrytá sněhem a ledem.

Důvody úprav registračních značek jsou různé

Část řidičů se pomocí upravené SPZ snaží vyjádřit svůj názor. Například nesouhlas s Evropskou unií. O fenoménu přelepování znaku EU psal již dříve web TN. Motoristé si symbol demonstrativně zakrývali například nálepkou českého lva. Výjimkou však nejsou ani české vlajky nebo nápisy ČSSR, dodává web iDnes.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Někteří řidiči si znak EU přelepují symbolem českého lva. Policie to ovšem nevidí ráda

Zkrátka a dobře – registrační značka je majetkem státu a musí zůstat ve svém původním stavu, jak dále uvádí web iDnes. Ať už tedy řidiči registrační značky na svém voze upraví jakkoli, jisté je, že je za to ve všech případech čeká trest. Kromě pokuty dosahující až 10 tisíc korun mohou navíc dostat zákaz řízení, a to až na 1,5 roku.

Je podle vás trest za překrytou či upravenou SPZ vysoký? Napište nám, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články