Navigace je pro většinu řidičů vítaným pomocníkem, díky kterému nebloudí. Tato vychytávka je ale může stát také nemalé peníze na pokutě.
V současném světě je pro mnoho lidí autonavigace na cestách nezbytná věc. Řidiče snadno navede i přes nepřehledná města a zabrání tak beznadějnému bloudění. Díky chytrým telefonům ji navíc většina lidí má neustále po ruce. Z této úžasné výhody se však může stát i věc, za kterou v určitých případech hrozí obrovská pokuta.
Navigace je pro mnohé nepostradatelná
Zatímco někteří řidiči v dnešní době preferují využívání mobilních aplikací jako je třeba Google Maps, jiní stále nedají dopustit na klasické autonavigace. Ať už ale využívají jakýkoli přístroj, měli by si dát pozor na to, jak si ho ve voze umístí. Ti, kteří mají v autě navigaci nastavenou špatně, totiž mohou za tento prohřešek zaplatit nemalou pokutu.
Konkrétně se jedná o případy, kdy je přístroj umístěn na čelním skle. Problematické to může být zejména v případech, kdy navigace brání ve výhledu. Za porušení tohoto pravidla mohou řidiči dostat pokutu až 2 tisíce korun, podobně jako třeba za „voňavé stromečky na zrcátku řidiče.“
Pokuty za navigaci hrozí i z jiných důvodů
Policisté mohou motoristy pokutovat v případě, že navigace využívají antiradarové systémy. Pro mnohé řidiče mohou být upozornění na blížící se radar vítaným pomocníkem, jak uniknout pokutě za překročení maximální povolené rychlosti. Policisté to však vidí jinak.
Konkrétně lze za tento prohřešek dostat pokutu například v Německu, jak nedávno upozornily Události247. Tam je dokonce zakázáno i využívání aplikací pro měření rychlosti. Sankce pak mohou dosahovat i 100 eur. V Belgii dokonce za používání antiradarových systémů hrozí v krajním případě kromě pokuty i vězení.