Pozor: Kdo pošle takovýto e-mail, dostane astronomickou pokutu 500 000 000 Kč

Známe to jistě všichni. Svou e-mailovou schránku míváme často přeplněnou zprávami, které jsou spíš obtěžující.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Online prostředí je součástí našich životů, ale někdy s sebou přináší i nebezpečné situace. Elektronická komunikace se stává také mocným nástrojem podvodníků. Ti mohou velmi šikovně a přesvědčivě obrat důvěřivé lidi o jejich úspory. Události247 informovaly, že se mohou vydávat například za dopravní společnosti. Zaměřují se jak na skutečné zákazníky, tak i ty, kteří žádný balík vlastně neočekávají.

Elektronická komunikace nahrává podvodníkům

Díky vlídně podanému e-mailu si lidé mohou myslet, že jim někdo něco posílá, třeba dárek a podobně. Pak se však mohou velmi rychle stát obětí vlastní nepozornosti a přijít o peníze. Stačí, aby podvodníkům sdělili své citlivé údaje. Těm pak už nic nebrání v tom, aby jim jejich účty během chvilky dokonale vyluxovali. Pachatelé se zaměřují na všechny skupiny obyvatel a přichází s novými typy podvodů, které jsou navíc čím dál propracovanější, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve.

Varování: Přišel vám jeden z těchto e-mailů? Jednou si ho přečtete a přijdete o všechny vaše peníze, je to vážné

O peníze však můžete přijít i jiným způsobem, než že vás někdo podfoukne. Například za nevyžádanou poštu totiž budou padat enormní pokuty, jak upozornil web Finmag. Vyplývá to z nového zákona o digitální ekonomice, který vládě předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu s žádostí o následné zrychlené schválení Sněmovnou v prvním čtení. Tento nový zákon o digitální ekonomice předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu na konci února 2024.

Kdo nebude dodržovat pravidla, přijde o stovky milionů

Zmíněný zákon o digitální ekonomice dramaticky zvyšuje sankce za porušení pravidel přímého marketingu, který by bylo možné považovat za nevyžádanou poštu, takzvaný spam. Namísto dosavadní horní hranice ve výši deseti milionů korun se nově pokuty za porušení posouvají až na 20 milionů eur, tedy přes půl miliardy korun, nebo čtyři procenta z ročního obratu, což může být ještě víc, píše dále web Fintag.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Nejenom e-mail, ale i SMS zprávy jsou častým cílem podvodů a různých pochybných reklam

Je pravda, že mám neustále zahlcený e-mail nějakými nevyžádanými zprávami, takže mazáním strávím docela dost času. Pokud se to bude nějak víc redukovat, jsem jedině pro,“ řekl Událostem247 pan Marian. Že nepůjde o levnou záležitost, dokládá i to, že MPO v předkládací zprávě uvádí očekávané dopady na státní rozpočet a ostatní veřejné rozpočty v odhadovaném rozsahu 5,6 milionu korun v roce 2024 a dále 17 milionů ročně od roku 2025.

Jaký je na to všechno váš názor? Dejte nám to vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články