Kdo má v peněžence nenápadnou 20 Kč minci, má nárok na 480 000 Kč. Poznáte ji snadno

Ne vždy platí, že vadné či nekvalitní zboží nemá žádnou hodnotu. Stačí se podívat na některé mince nebo bankovky.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme už dříve psali o tom, že loni se vydražila vzácná dvacetikoruna za částku přesahující 120 tisíc korun. To však ani zdaleka nebyla ta nejvyšší možná suma, jakou jsou sběratelé ochotni za tuto raritní minci zaplatit. Nedávno se totiž stejný typ mince prodal za mnohonásobně vyšší částku.

Stáří mince se nikdy nedozvíme

Jednalo se o dvacetikorunu, která je chybně vyražena a má na rubu i líci přední stranu. Právě tato chyba ji činí tolik výjimečnou a žádanou mezi sběrateli. Kromě toho, že na ni jen tak někde nenarazíme, je zajímavostí i fakt, že nejde s přesností zjistit, jak stará mince ve skutečnosti je. Rok výroby totiž bývá vyražen na straně, která minci chybí, dodává web Kupi. V dražbě v roce 2023 se tato vzácná dvacetikoruna prodala za v přepočtu 126 tisíc korun.

Máte v peněžence tyhle mince? Rychle se podívejte, mají hodnotu přes 120 000 Kč

Letos už byla vyvolávací cena o dost vyšší. Začínala totiž na částce 5 tisíc eur a zájem sběratelů byl opět obrovský. Dokazuje to i výsledná hodnota, za kterou se mince prodala. Bylo to totiž těžko uvěřitelných 19 tisíc eur, což je v přepočtu až 480 tisíc korun, jak informoval web TN. Podle dostupných informací na minci majitel na tento unikát narazil klasicky v oběhu. Proto buďte obezřetní i vy.

Vydělat mohou také bankovky, které jsou v oběhu 

Vysokou hodnotu má i dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky. Vydělat se dá i na prodeji sběratelských mincí z roku 2019. Jak od nás víte, jsou na nich vyobrazeny významné osobnosti z finančního sektoru, a sice Alois Rašín, Vilém Pospíšil a Karel Engliš. Zkontrolujte si však také bankovky, které nosíte v peněžence. I ty by vám totiž mohly vydělat nemalou sumu, a to až několik set tisíc korun.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Nejenom mince, ale i některé české bankovky jsou velkou vzácností

Cenná je například dvousetkorunová bankovka s chybně vytištěným ochranným metalickým proužkem. Namísto nápisu 200 Kč je zde totiž vytištěno Republique du Zaire a díky tomu je snadno rozpoznatelná. Jak píše web iDnes, tato zvláštnost vznikla během tisku platidel pro nově vznikající Českou republiku. Státní tiskárna cenin totiž omylem dostala kotoučky s ochranným proužkem určeným pro bankovky středoafrického Zairu.

Řekněte nám v komentářích dole pod článkem, zda jste někdy našli v peněžence vzácnou minci, či bankovku

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články