Všichni, kdo mají bankovní účet musí ihned zpozornět. Spoustě Čechů letos hrozí, že přijdou o všechny své peníze

V Česku se šíří nebezpečný software, který může napadnout vaše internetové bankovnictví. Víme, co dělat, abyste se mu vyhnuli.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O tom, že podvodníci se kromě jiného často vydávají i za pracovníky bank psaly Události247 již dříve. V minulosti útokům čelili například klienti banky ČSOB nebo Moneta Money Bank. Aktuálně se však zdá, že ohroženi jsou všichni, kdo mají bankovní účet. Českem se totiž šíří podvod, který cílí na velkou část uživatelů chytrých telefonů.

O jaký typ podvodu se jedná?

Jde o škodlivý software Spy.Banker.BUL, který je zaměřen na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android, píše web Novinky. Ohrožena je tak skutečně spousta Čechů, neboť operační systém Android využívá ve svých zařízeních zhruba 80 procent Čechů, psal loni web Letem světem Applem. A jak tento podvod tedy funguje? Škodlivý software mohou lidé do svých telefonů nevědomky dostat instalací různých aplikací. Často se jedná například o falešné aplikace pro čtení PDF souborů, upozorňuje web Mobilizujeme.

Máte účet u známé české banky? Zpozorněte, jediné kliknutí vás připraví o všechny peníze na bankovním účtu. Je to vážné

Následně se tento bankovní trojský kůň, jak se softwaru přezdívá, pomocí aktualizací „pokouší stáhnout bankovní malware Anatsa, což představuje značné riziko pro bankovní aplikace na napadených zařízeních,“ popisuje web Mobilizujeme. Poté je již pouze krůček od toho, aby se vám tento podvodný software dostal do bankovního účtu a vy jste přišli o všechny své peníze. Pokud se tomuto nebezpečí chcete vyhnout, nestahujte aplikace „z neoficiálních zdrojů a bez kontroly uživatelských recenzí“, radí server Svět Androida.

Nejde o žádnou novinku

Nutno podotknout, že v tomto případě podvodníci nevymysleli žádnou převratnou inovaci. Tuto metodu využívají již delší dobu a na konci loňska byl dokonce tento software jedním z nejčastějších virů, uvádí web Novinky. Na začátku letošního roku se sice zdálo, že hrozba zmizela, aktuálně však kyberzločinci spustili novou vlnu útoků.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Bankovní trojský kůň se do telefonu dostává prostřednictvím falešných aplikací

V posledních měsících se počet detekcí tohoto malwaru opět začal zvyšovat. Zatímco v lednu byl jeho podíl mezi škodlivými kódy nižší než 3 procenta, v únoru už toto číslo stouplo na 3,58 procenta. „Situace na platformě Android bude v Česku i v následujícím roce vysoce proměnlivá a uživatelé mohou očekávat nejen adware, ale i závažnější typy škodlivých kódů,“ řekl pro web Novinky vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu Martin Jirkal.

Používáte telefon s operačním systémem Android, nebo iOS? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články