Kdo nebere v práci víc než 40 912 Kč, ten bude mít už brzy velký problém. I vy?

Peníze a výše platů. To jsou témata, která se poslední dobou často skloňují.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Průměrná mzda je velmi důležitý ukazatel, protože se od něj odvíjí spousta dalších finančních metrik. I když už její výše přesáhla 40 tisíc korun, skutečná hodnota průměrné reálné mzdy je kvůli vysoké inflaci zcela jiná. Upozornil na to web E15. V druhém čtvrtletí roku 2023 vzrostla průměrná nominální mzda o 7,7 procent na 43 193 korun, reálně se však kvůli inflaci snížila o 3,1 procent, píše dále web. O ekonomických tématech vás na Událostech248 informujeme relativně pravidelně. O prázdninách jsme například psali o zvýšení minimální mzdy.

Minimálně 40 912 korun

To, jestli zrovna vy dostáváte od svého zaměstnavatele minimální důstojnou mzdu, můžete zjistit na stejnojmenném webu. Podle něj je minimální důstojná mzda 40 912 korun, v hlavním městě Praze to potom je až 42 776 korun. Minimální důstojná mzda je odměna za práci za běžnou pracovní dobu, která pracujícím a jejich domácnostem poskytuje dostatek finančních prostředků k životu, který je většinou společnosti vnímaný jako určitý základní standard, stojí na webu Minimální důstojné mzdy. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Platy a mzdy jsou zejména v době zdražování horkým tématem

Má také lidem umožnit žít obyčejným, ale materiálně důstojným životem a cítit se plnohodnotným členem společnosti. K uvedenému výsledku se dopracovala skupina expertů napříč vědami, mezi kterými vystupují zejména sociologické obory nebo členové odborů. Ti společně vytyčili osm kategorií běžných výdajů, pro které se různými debatami podloženými výzkumy, statistikou a odbornými pracemi dopracovali k minimální finanční výši, která do nich musí být investována. 

Nemám ani na základní věci, říká matka samoživitelka

Mezí základní ukazatele patří bydlení, potraviny, oblečení a obuv, doprava, telekomunikace, zdraví a hygiena, volný čas a vzdělávání a úspory. Lidé, kteří mají nízké mzdy, se pak mohou dostat do svízelných situací. Podle odborníků jim peníze na důstojné žití nestačí a to může přinést dluhové pasti v důsledku nízkých nebo chybějících finančních rezerv. Někteří lidé se snaží svou finanční situaci vylepšit, mají i dvě práce a je to na úkor času, který by mohli strávit třeba s rodinou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Spousta Čechů, i přesto, že pracují, nemají každý měsíc dostatek peněz na základní věci

Pracuji jako prodavačka, vydělám si tak 18 tisíc korun měsíčně. To na důstojný život opravdu nestačí, jsem samoživitelka a příspěvek od státu je legrační. Musela jsem si vzít půjčku, abych mohla pořídit novou sedačku a ledničku. Jenže teď nemám na splácení a už mi hrozí exekucí,“ popsala Událostem247 paní Lenka z Mirošovic. Vypočítaná minimální důstojná mzda by měla pokrýt kromě života pracujících také „závazek“ v podobě péče o jedno dítě, ale mohou to být i starší, nemocní rodiče, doplňuje web Refresher News.

Kolik berete v práci? Říct nám to můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články