Varování: Kdo za volantem nedodrží jedno pravidlo, na toho nově číhá pokuta 3500 Kč

Řidiči by si měli dát pozor, zda neporušují jedno z důležitých pravidel. Může jim totiž hrozit pěkně mastná pokuta.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Řízení automobilu je pro spoustu lidí každodenní činností, kterou už vykonávají téměř automaticky. Zejména pokud například jezdí každý den stejnou trasu do práce, může se pro ně řízení stát rutinou. Mnozí tak už za volantem například vyřizují hovory či dokonce píšou SMS zprávy. To je ale zakázané a hrozí za to pokuta. Ten, kdo za volantem toto pravidlo nedodrží, tak může v případě přistižení očekávat nemalou sankci.

Volání za volantem se může prodražit

Motoristé by se obecně měli naplno soustředit na řízení a vyvarovat se činnostem, které je mohou jakkoli rozptylovat a zvyšovat tak riziko dopravních nehod. Mezi tyto aktivity bezesporu patří volání, psaní zpráv či jakákoli jiná manipulace s telefonem. I přesto existuje mnoho řidičů, kteří rizika spojená s tímto chováním ignorují.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za volání za volantem hrozí tisícikorunové pokuty i trestné body

Sankce, které za volání při řízení hrozí přitom rozhodně nejsou nízké. A co víc, od příštího roku se ještě zvýší. Jak totiž informovaly Události247, od nového roku se změní mnoho položek v systému bodového hodnocení přestupků a pokut. Například za zmíněný telefon za volantem tak budou sankce namísto 1 tisíce korun dosahovat 2500 až 3500 korun, píše web Měšec. V případě, že přestupek bude řešen ve správním řízení pak může lidem za tento nešvar hrozit dokonce 10 tisíc korun. A k tomu všemu budou mít policisté právo udělit řidiči 4 trestné body.

Pokuta může hrozit na každém rohu

Pokud někteří spoléhají na to, že když je policisté nechytí, nic jim nehrozí, tak jsou na omylu. Události247 nedávno upozornily na nové radary, které dokážou kromě rychlosti odhalit celou řadu dalších přestupků včetně nezapnutých bezpečnostních pásů či telefonování za volantem. A i když zatím lze na radary narazit jen v zahraničí, třeba v sousedním Polsku, nic nevylučuje, že se brzy nedostanou i na české silnice.

Nové nelítostné radary na silnicích: V sekundě rozpoznají 32 aut najednou. Pokutují za všechno, od nezapnutých pásů až po telefon

Řešení je přitom velmi snadné. V dnešní době technologického pokroku je zcela běžné využívání takzvaného handsfree, což umožňuje snadnou komunikaci bez nutnosti držení telefonu v ruce. Nejen že tuto možnost nabízí snad všechny dnešní telefony, ale navíc ji již v sobě má zabudovanou i řada moderních automobilů. Není tak nic snadnějšího, než ji využít a namísto krkolomného držení telefonu u ucha jednoduše nechat technologie pracovat za vás.

Potkáváte často řidiče, kteří během řízení telefonují? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články