Kdo nemá v pořádku své doklady, zaplatí tučný poplatek. Může se vyšplhat až na 6 000 Kč

Osobní doklady jsou vyžadovány při jednání s úřady, na cestách do zahraničí a vůbec všude tam, kde je nutné ověřit totožnost druhé osoby.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Češi jsou zvyklí, že všechny důležité doklady jako je občanka, kartička zdravotního pojištění nebo řidičák, musí nosit neustále u sebe. Letos však v této oblasti nastaly mnohé změny. Události247 již dříve psaly o tom, že od ledna nemusí majitelé řidičských průkazů tyto kartičky nosit fyzicky u sebe.

Kontrolujte si pravidelně platnost

Víte od nás, že této novince předcházelo schválení novely zákona o dokladech na konci roku 2023. Díky tomu tak od tohoto roku mohou zájemci ve vybraných případech nechat své plastové kartičky doma. Stačí, když si do svého chytrého telefonu stáhnou speciální aplikaci a aktivují ji přes Portál občana. V případě ztráty mobilu je pak možné digitální občanku jednoduše deaktivovat na stejném portálu.

Stát už vše potvrdil: Chystá se velká změna pro majitele řidičských průkazů. V lednu 2024 to všechno odstartuje

Od 1. ledna 2024 už u sebe řidiči nemusí mít fyzicky ani řidičský a technický průkaz. Jak Události247 psaly již dříve, policisté si oba doklady dokážou online ověřit na základě identifikace řidiče. Od června už není ani potřeba předkládat při policejní kontrole zelenou kartu. Platnost pojistky si totiž policisté ověří online. Pokud však pojedete do zahraničí, tam tato úleva neplatí a doklady je dobré mít raději u sebe, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Doklady je možné expresně vyzvednout pouze v Praze

Co však platí i nadále, je povinnost mít doklady platné. Je proto dobré si je čas od času zkontrolovat. Obzvlášť teď před obdobím dovolených by se vám to totiž mohlo opravdu vyplatit. Na úřadech, kde se vyřizují cestovní doklady, se v posledních dnech tvoří dlouhé fronty, protože spousta lidí před dovolenou zjišťuje, že má občanský průkaz nebo cestovní pas neplatný, jak upozornil web TN. „No, tak přesně to se mi stalo, jedeme za pár dnů do Chorvatska a občanka mi skončila minulý týden,“ řekl Událostem247 pan Jiří z Příbrami.

iZdroj fotografie: Státní tiskárna cenin
K cestování po EU by vám měl stačit občanský průkaz

Vše jde naštěstí vyřešit do druhého dne, ovšem je to o dost dražší. Vyřízení občanského průkazu je do měsíce zdarma. Do pěti dnů pak zaplatíte 500 korun a do 24 hodin tisícovku. Expresně se však nedá vyzvednout na jednotlivých městských úřadech, ale pouze v Praze na ministerstvu vnitra. Vyřízení nového pasu stojí standardně pro dospělého 600 korun a je hotový do 30 dnů. Pětidenní lhůta je za 3000. Pas do 24 hodin opět dodává jen ministerstvo vnitra a stojí 6000 korun.

Chystáte se letos na dovolenou? Pokud ano, máte zařízené i všechny potřebné doklady? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články