Všichni majitelé občanských průkazů, pozor: Velká změna v roce 2024. Kdo o ni nebude vědět, ten na to tvrdě doplatí

Na poli osobních dokladů se v Česku v letošním roce dějí velké změny. Více, o co se jedná?

i Zdroj fotografie: Státní tiskárna cenin
                   

Češi jsou zvyklí, že všechny důležité doklady jako je občanka, kartička zdravotního pojištění či řidičák by měli nosit neustále u sebe. V letošním roce však v této oblasti nastaly mnohé změny. Události247 již dříve psaly o tom, že od ledna nemusí majitelé řidičských průkazů tyto kartičky nosit fyzicky u sebe. To ale není všechno. Jaké další novinky v souvislosti s osobními doklady nastaly?

Občanka digitálně?

O plánech na zavedení elektronických občanských průkazů se mluví již delší dobu. Na jaře loňského roku o tom informovaly i Události247. A letos v lednu se konečně tyto dlouho očekávané, velké změny staly realitou. Jak informuje web Finance, od ledna 2024 mohou Češi mít svůj občanský průkaz digitálně ve svém chytrém telefonu nebo jiném elektronickém zařízení.

Řidičák už nebude nutné mít u sebe. Blíží se zavedení eDokladů

Novince předcházelo schválení novely zákona o eDokladech, k čemuž došlo na konci roku 2023. Díky tomu tak od letoška mohou zájemci ve vybraných případech nechat své plastové kartičky doma. A jak to celé funguje? Čechům stačí stáhnout si do svého chytrého zařízení speciální aplikaci a aktivovat ji přes Portál občana. V případě ztráty telefonu lze pak digitální občanku jednoduše deaktivovat na stejném portálu.

Platnost digitálních průkazů je omezená

Bohužel, elektronický doklad zatím zdaleka nelze využít všude. Od poloviny ledna je možné se jím prokázat zatím pouze na některých úřadech, konkrétně jde o vybrané orgány státní správy a některé obce a kraje. Postupně se k nim však mají přidávat i další státní instituce. „Od léta 2024 se pak přidá policie, úřady práce či finanční úřady. Od ledna 2025 se budete moci prokazovat na pobočkách České pošty i v rámci územních samospráv,“ uvádí web Finance.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Elektronické doklady lze zatím využít jen na vybraných místech

Zároveň, nutnost vlastnění fyzických občanských průkazů v podobě plastové kartičky nezmizela. Pokud by si tak někdo myslel, že při konci platnosti občanky jednoduše pouze požádá o digitální průkaz, je na omylu a může na to tvrdě doplatit. „Ten, kdo nebude držitelem platného fyzického občanského průkazu, nebude ani držitelem eDokladu,“ dodává server Deník.

Využíváte či plánujete využívat digitální občanku? Dejte nám vědět do komentářů, jaký máte na novinku názor

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články