Kdo odevzdá státu důležité dokumenty v špatný den, přijde o peníze z důchodu

Nejen výše příjmů, ale také dobré načasování může mít zásadní dopad na to, jak vysokou penzi budou Češi na stáří pobírat.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na výši penze, kterou budou Češi od státu dostávat, má vliv celá řada faktorů. Kromě výše příjmů v době pracovního života v tom velkou roli hraje také správné načasování. Snadno se tak může stát, že kdo náležité dokumenty týkající se žádosti o přidělení důchodu odevzdá ve špatný den, může přijít o nemalé peníze.

Správné načasování je klíčem k úspěchu

Události247 již dříve psaly o tom, že mnohdy stačí podat žádost o odchod do důchodu o jeden jediný den později a lidé mohou získat i o tisíce korun ročně víc. Je tak evidentní, že výběr správného momentu pro odchod do penze je opravdu klíčový. A jak tedy tu správnou chvíli určit?

Kdo udělá v září jednu věc, může od státu pobírat pohádkový důchod. Ostatním zbydou od 1. října akorát tak oči pro pláč

Důležité je dosáhnout řádného důchodového věku. Jak totiž již dříve psaly Události247, od loňského října se výrazně zpřísnily podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Aktuálně tak ti, kteří se pro dřívější penzi rozhodnou, budou mít za každých započatých 90 dnů před dosažením řádného důchodového věku své příjmy na stáří sníženy o 1,5 procenta z výpočtového základu, uvádí web Finance.

Lidé mohou přicházet o desítky tisíc ročně

Rozdíl ve výši řádného a předčasného důchodu je v dnešní době skutečně markantní. Web Finance jako názornou ukázku uvádí příklad muže, který má vyměřovací základ 47 865 korun. Pokud by odešel do důchodu v řádném termínu, tedy v prosinci roku 2024, stát by mu přidělil penzi 22 464 korun. Kdyby se ale rozhodl do důchodu odejít už letos v lednu, tedy o 12 měsíců dříve, dostal by pouze 20 458 korun. To je o 2 tisíce korun méně. Každý rok by tak tento muž přicházel o 24 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Volba správné chvíle pro odchod do penze má na její výši zásadní vliv

Aby toho pak nebylo málo, již brzy nastanou ve věci předčasných penzí další změny. Od letošního října stát zavede další novinku, kterou bude zvýšení minimálního počtu odpracovaných let, po kterých lidé o dřívější důchod mohou zažádat. Aktuálně mohou do předčasného důchodu odejít už po 35 letech, nově to bude až po 40 letech, připomíná web Deník.

Co si o zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu myslíte? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články