Kdo půjde nakoupit do jednoho z těchto obchodů, zaplatí vstupné. Nový poplatek zákazníky pobouřil

Autonomní prodejny si už mohli zákazníci v některých zemích vyzkoušet. Například v Rumunsku.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jak Události247 psaly již dříve, řetězec Penny tam otevřel svou první autonomní prodejnu na světě, a to v západní části Bukurešti. Je to prodejna, ve které není žádná obsluha. Lidé si celý nákup musí kompletně řídit sami. Návštěva prodejny probíhá tak, že si zákazníci vyberou zboží, vloží ho přímo do vlastní tašky a nakonec zaplatí.

Poplatek za vstup 300 korun

Podobný nákup můžete zažít také v Česku. Nový koncept autonomních nákupů zde umožňuje v některých svých prodejnách společnost COOP. Pro nákup mimo standardní otevírací dobu potřebují jen platební kartu, bankovní identitu a stažení speciální aplikace. Poprvé si zákazníci mohli vyzkoušet nákup bez obsluhy ve strakonické prodejně v Podskalské ulici. COOP se inspiroval u sesterských družstev ve Skandinávii, kde podobná praxe funguje už roky.

Platebním kartám a hotovosti odzvonilo: Lidl a Kaufland přichází s revolučním řešením

iZdroj fotografie: RegionalQueenslander/ Creative Commons / CC-BY-SA
Aldi je v zahraniční známým řetězcem

Zajímavý koncept zavedl také obchodní řetězec Aldi. Ve Velké Británii totiž otevřel autonomní prodejnu, která se od těch ostatních ovšem zásadně liší. Pokud si v tomto obchodě, který je v londýnské čtvrti Greenwich, chtějí nakoupit, musí zaplatit poplatek. Ten navíc rozhodně není malý, činí 10 liber, což je v přepočtu asi 300 korun, jak Události247 dohledaly na serveru GB News. Říkáte si, že to je špatný vtip? Bohužel není.

Aldi se hájí, že jde jen o ověření karty

U vstupu do prodejny jsou terminály, ke kterým musí zákazník přiložit platební kartu. Poté je mu na účtu zablokováno 10 liber a pak může vstoupit. V prodejně není personál a vše hlídají kamery, které jsou vybaveny umělou inteligencí. Zákazníci by však o zmíněných 10 liber přijít neměli. Jakmile totiž nakoupí, částka je jim z konečného účtu stržena, takže zaplatí o 10 liber méně. Co se však stane, když by byl nákup v menší hodnotě, než 300 korun? 

Zákaz nákupních tašek v obchodech: Zákaznici zuří do běla. Vůbec netuší, jak si mají svůj nákup odnášet

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněný poplatek je následně zákazníkům vrácen

Jak redakce Událostí247 zjistila z informací na serveru Daily Mail, rozdíl by měl být těmto zákazníkům vrácen na kartu. Musí si na ně ovšem pár dnů počkat, což se většině z nich samozřejmě nelíbí. „Já bych asi do takového obchodu ani nešla, pokud bych tedy nutně něco nepotřebovala,“ řekla Událostem247 paní Jarka H, z Kolína. Aldi vysvětluje, že vklad 10 liber má sloužit k ověření platebních karet.

Uvítali byste něco podobného i v českých obchodech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články