Kdo si v práci vezme volno, zaplatí za to poplatek. Uhradit ho budete muset, bez diskuze

Žádná mzda a ještě k tomu extra poplatek za pojištění. To čeká lidi, kteří si v práci udělají volno mimo standardní dovolenou.

i Zdroj fotografie: Jenny Feleciano / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V Česku mají zaměstnanci nárok minimálně na 4 týdny dovolené ročně, jak připomíná web E15. Mnozí zaměstnavatelé pak nabízejí extra benefity například v podobě 5. týdnu dovolené či takzvaných sick days, není to však pravidlem. Pak ale existuje ještě jeden typ dovolené, který mohou lidé v práci čerpat. Ten už je ale bude něco stát.

Standardní dovolená někdy nestačí

Jedná se o neplacené volno. Zatímco zmíněné 4 týdny dovolené jsou placené a lidé dostávají stejnou mzdu, jako by byli v práci, u neplaceného volna je tomu jinak. Nejenže lidé nemají nárok na mzdu od zaměstnavatele, ale také si ještě musí doplácet zdravotní pojištění. Jak vysvětluje web E15, zaměstnanci, kteří čerpají neplacené volno, nemají během této doby žádný zdanitelný příjem. Díky tomu neodvádějí daň z příjmu ani sociální pojištění. Na zdravotním pojištění se však tato výjimka nevztahuje a po domluvě se zaměstnavatelem si ho tak musí platit sami.

Lidé mohou v práci pobírat 2 dny volna navíc. Kdo si o ně neřekne, bude zbytečně pracovat víc, než je nutné

iZdroj fotografie: Pedro J Pacheco/ Creative Commons / CC-BY-SA
Neplacené volno musí zaměstnancům schválit zaměstnavatel

Konkrétně se poplatek vypočítává následovně: Pokud zaměstnanec čerpá neplacené volno jen část měsíce, výše zdravotního pojištění se vypočítává podle skutečně odpracované mzdy. Pokud bude hrubá mzda za odpracované dny nižší než minimální měsíční mzda, pak zaměstnanec platí zdravotní pojištění v minimální stanovené výši. A toto minimum se každoročně navyšuje.

Vzít si neplacené volno v práci se lidem prodraží

Zatímco letos činí minimální výše zdravotního pojištění 2 552 korun, příští rok už to bude 2 808 korun. Za předpokladu, že by člověk čerpal třeba 2 týdny neplaceného volna v měsíci, a za zbylé 2 týdny strávené v práci by dostal hrubou mzdu 16 tisíc korun, musel by tak na zdravotním pojištění doplácet 1 112 korun, uvádí server E15. Už příští rok si však za stejných podmínek připlatí o 256 korun více.

Dovolená 2024: Kvůli jedné chybě mohou Češi letos přijít o všechny své peníze

iZdroj fotografie: Deskmag/ Creative Commons / CC-BY-SA
Obliba neplaceného volna stoupá

I přesto, že vzít si neplacené volno se lidem prodraží a musí jim ho schválit zaměstnavatel, obliba této možnosti i přesto roste. Jak uvádí web iDnes, mnozí zaměstnanci se tak snaží lépe vyvážit svůj osobní a pracovní život či předcházet vyhoření. Výjimkou tak nejsou ani případy, kdy si lidé vezmou volno třeba i na několik týdnů, či dokonce měsíců.

Vzali jste si někdy v práci neplacené volno?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články