Dovolená 2024: Kvůli jedné chybě mohou Češi letos přijít o všechny své peníze

Většina lidí se konečně dočkala a těší se, až si vyrazí na zaslouženou dovolenou. Při jejím výběru je však potřeba opatrnosti.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O nejrůznějších fintách takzvaných kyberšmejdů informujeme na Událostech247 pravidelně. Většinou mají štěstí na důvěřivé lidi, které pak připraví o veškeré jejich úspory. Obezřetnost se proto vyplatí nejen při nakupování na e-shopech, ale také třeba při komunikaci s bankami nebo státními úřady.

Podvodníci číhají na každém kroku

Události247 už dříve upozorňovaly například na to, že mnozí kyberzločinci se vydávají za pracovníky bank a snaží se z lidí vymámit jejich přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. V poslední době se pak s podobným záměrem podvodníci vydávají za pracovníky finančního úřadu. Na problém před nedávnem upozornilo Ministerstvo financí. Podvodníci totiž lidi obvolávají a obepisují s informací o přeplatku či nedoplatku na daních.

Přišla vám tahle SMS zpráva? Můžete mít vybílený účet a ani to nebudete vědět

Častým terčem podvodníků jsou také důvěřiví senioři, jak vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Podvodníci na ně vyrukují s tím, že pokud včas neudělají, co po nich chtějí, mohou přijít o všechny své úspory. Mezi oblíbený způsob těchto podvodů patří nejrůznější falešné telefonní hovory a SMS zprávy. Když pak podvedený poslušně nakliká a potvrdí vše, co po něm podvodník chce, má jistotu, že jeho peníze jsou nenávratně pryč.

Profily a maily vypadají velmi věrohodně

Vzhledem k ročnímu období také v poslední době výrazně přibylo podvodů souvisejících s letními dovolenými. Oklamaní lidé si přitom myslí, že například potvrzují rezervaci svého ubytování nebo letenek, jak upozornil web Peníze. Nejčastěji se jedná o krádeže osobních dat a přihlašovacích údajů. Výrazně vzrostl především počet nově vytvořených domén souvisejících s dovolenými nebo prázdninami. Z 25 668 nově registrovaných byla každá 33. škodlivá nebo podezřelá.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Po objednání takzvané falešné dovolené lidem hrozí, že přijdou o všechny své peníze

Podvodníci často vytvářejí falešné profily hotelů nebo zasílají falešné potvrzovací e-maily se žádostí o další osobní nebo platební údaje, popisuje dále web. Společnost Check Point v této souvislosti odhalila řadu škodlivých domén, včetně konkrétních stránek jako booking-secure928.com, hotel-housekeeper.com a agodabooking.top, které napodobují stránky známých cestovních značek. V okamžiku, kdy požadované údaje potvrdíte, můžete během chvilky přijít o veškeré peníze. Své citlivé údaje proto nikdy nesdílejte.

Snažili se vás někdy kontaktovat podvodníci s falešnou nabídkou? Napište nám vaše zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články