Klíčová potravina brutálně zdražila. Tohle nedáme, už brzy si ji budou moct dovolit jen boháči

Máte pocit, že v oblasti zdražování potravin už nemůže být hůře? Ne tak docela. Cena jedné z oblíbených surovin totiž roste turbulentní rychlostí.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O zdražování potravin se v poslední době mluvilo opravdu často. Události247 například informovaly, že od letošního roku se zvednou ceny mlékárenských výrobků a pravděpodobně i masa. To však zdaleka nejsou ty jediné položky, u kterých se vyšší cenovky objevují. Celosvětově totiž zdražuje i další klíčová potravina.

Tato potravina zdražuje opravdu astronomicky

Jedná se o kakao. O tom, že jeho cena na londýnské burze se zvyšuje se mluví již delší dobu. Jak ostatně na konci loňského roku informoval web Novinky, jeho cena loni vzrostla o neuvěřitelných 72 procent, což je nejvíc od roku 1989. A ruku v ruce s tím jde logicky také zdražení této komodity pro koncové zákazníky. Dopadne to tak, že si kakao budou moci nakonec dovolit jen boháči?

Všechny tyhle české potraviny v roce 2024 brutálně zdraží. Rychle si udělejte zásoby. Kdo to neudělá, ten se v obchodech nedoplatí

Hlavním důvodem tohoto trendu jsou problémy s produkcí kakaa v západní Africe. Tato část světa je vůbec největším producentem kakaa na světě a podílí se na více než 70 procentech globálních dodávek kakaa, uvádí dále server Novinky. A lepší vyhlídky se zatím nerýsují. „Očekává se, že problémy s dodávkami v západní Africe budou pokračovat i příští rok, což podpořilo ceny kakaa ve čtvrtém čtvrtletí,“ citoval na konci loňského prosince web Novinky analytiky komoditní výzkumné společnosti The Hightower Report.

Nezdražuje zdaleka jen kakao

Tato komodita je totiž klíčová pro výrobu oblíbené čokolády. A není tak žádným překvapením, že cena roste i u této pochoutky. To ostatně potvrzují i přední výrobci sladkostí. „Nárůst cen kakaa je bezprecedentní a asi neexistuje výrobce čokolád, který by ho nepocítil,“ uvedla pro web Deník mluvčí českého zastoupení Nestlé Tereza Skrbková.

iZdroj fotografie: Simon A. Eugster / Creative Commons / CC-BY-SA
Růst ceny kakaa se logicky odráží i v cenách čokolády

Obě tyto potraviny, tedy kakao i čokoládu přitom většina Čechů pravidelně konzumuje či je využívá při vaření a pečení. Navíc, aby toho nebylo málo, zdražuje i cukr, píše web Kupi. I přesto je zde možnost, jak na sladkostech ušetřit. A tím je vyrazit za nákupy do zahraničí. Například oblíbenou čokoládu Milka lze v Německu pořídit až třikrát levněji než v Česku.

Pociťujete zdražování kakaa či čokolády? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články