Klíčové potraviny právě teď brutálně zdražují. Ještě je čas udělat si zásoby. Kdo to nestihne, ten se brzy nedoplatí

Potraviny, na které řada Čechů nedá dopustit čeká nejspíš další zdražení. Zjistěte, o co se jedná, ať si stihnete včas udělat zásoby.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Události247 sice nedávno psaly, že mnohé potraviny aktuálně v českých supermarketech zlevňují. Bohužel to neplatí pro celý sortiment. Některé zboží naopak i nadále zdražuje. Ten, kdo si nestihne udělat zásoby dopředu, se nejspíš brzy nedoplatí. Zjistěte, o jaké produkty se jedná.

Cukr nad zlato

O tom, že cukr zdražuje se mluví už delší dobu. Již v roce 2022 web Kurzy psal o tom, že v českých supermarketech se cena této klíčové potraviny zvedla o více než 60 procent. Loni v létě se pak kvůli vlně veder cena cukru vyšplhala na historické maximum, informoval server Kurzy. A tento trend bohužel neustává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdražování cukru ovlivní i ceny sladkostí

Jak píše server ČT24, po loňském zvýšení ceny o 8,9 procenta se letos podle odhadů amerického ministerstva zemědělství očekává nárůst o dalších 5,6 procenta. Extrémní počasí ovlivňuje potraviny – před rokem to bylo avokádo, nyní cukr. Klimatická inflace je věc, která se zhoršuje,“ cituje web ČT24 klimatického ekonoma z Kolumbijské univerzity Gernota Wagnera.

Kvůli cukru zdražují i další potraviny

Ruku v ruce s růstem ceny cukru jde pak zdražení i dalších výrobků. Třeba sladkostí, které má v oblibě mnoho Čechů. Fakt, že ceny cukrovinek jsou v ohrožení a pravděpodobně budou růst potvrzuje i web Euro. A u kterých výrobků lze stoupání cen očekávat? Již na konci loňského roku zdražování avizovala třeba společnost Mondelēz, která vlastní značky jako Oreo, Milka či Toblerone, dodává web Euro.

Klíčová potravina brutálně zdražila. Tohle nedáme, už brzy si ji budou moct dovolit jen boháči

A aby toho nebylo málo, kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám v poslední době dramaticky roste i cena kakaa, jak psaly Události247. Tento fakt logicky zdraží například oblíbenou čokoládu. Její cena se tak může dostat opravu vysoko. Rostou totiž ceny hned dvou klíčových surovin pro její výrobu, tedy cukru a kakaa.

Pociťujete zdražování cukru a sladkostí? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články