Klienti VZP v ohrožení: Kvůli falešným e-mailům teď přicházejí hromadně o peníze

Klientům VZP chodí v posledních týdnech do e-mailových schránek zprávy, které se tváří jako oficiální, avšak jedná se o podvod.

i Zdroj fotografie: Tomáš Adamec / Creative Commons / CC BY-SA
                   

VZP je největší česká pojišťovna, a to naprosto zaslouženě. Svým klientům nabízí desítky nejrůznějších benefitů, díky kterým mohou ušetřit desetitisíce korun ročně. Jak už to ale u velkých společností bývá, právě jejich klienti se častokrát stávají terčem podvodníků a kyberzločinců. Přesně to se děje i teď. Klientům VZP totiž v posledních týdnech chodí podvodné e-mailové zprávy, které z nich mají vylákat nemalé částky.

Nový podvod na klienty VZP

Ve schránkách tisíců Čechů se v posledních týdnech objevily nebezpečné zprávy, které se tvářily jako oficiální korespondence od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ve skutečnosti šlo o rafinovaný phishingový útok, který některé oběti připravil o značné finanční částky – v několika případech dokonce šlo o statisíce korun. Jak takový podvod poznat a na co si dát pozor?

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Phishing je zvláště v dnešní digitální době stále rozšířenější a oblíbenější podvodná praktika. Jde o podvodný způsob, jak z obětí na internetu vylákat jejich citlivé údaje, jako jsou například hesla, čísla kreditních karet a podobně. Výsledkem je poté ztráta přístupu k vlastnímu účtu u nejrůznějších společností a případně také ztráta finančních prostředků.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Klienti VZP se stali oběťmi nechutného podvodu

Jak upozorňuje VZP na svých webových stránkách, phishing může mít mnoho podob. V e-mailových schránkách Čechů se mohou objevovat například falešné průzkumy lákající na výhru nebo upozornění na přeplatek. Zprávy se sice tváří tak, že pocházejí přímo od Všeobecné zdravotní pojišťovny, ve skutečnosti jde však o podvod a způsob, jak z obětí vylákat peníze.

Většinou to vypadá tak, že vás podvodník jménem VZP kontaktuje skrze e-mail, ve kterém vás informuje o tom, že vám vznikl u Všeobecné zdravotní pojišťovny přeplatek. Abyste ho získali zpět, musíte navštívit odkaz v e-mailu, který má údajně směřovat na oficiální webové stránky VZP. Pak už jen stačí zadat citlivé údaje od platební karty nebo bankovního účtu, na který vám má Všeobecná zdravotní pojišťovna přeplatek poslat. Jde však o podvod – a místo abyste peníze získali, o všechny své peníze přijdete.

Na co si dát pozor

Pokud po vás pojišťovna žádá potvrzení nebo aktualizaci bankovních údajů, zbystřete. VZP si vede záznam o účtech klientů a v případě přeplatků peníze automaticky zasílá zpět na ten účet, z něhož platby přicházely. Opravdová komunikace od pojišťovny by kromě jména obsahovala také specifické identifikační údaje, například číslo pojištěnce. Dalším varovným signálem je pak důraz na rychlé jednání nebo hrozby v případě nečinnosti. Pozor také na doménu odesílatele – VZP komunikuje pouze z oficiální domény vzp.cz.

iZdroj fotografie: Hellooo/ Creative Commons / CC-BY-SA
V Česku přibývá phishingových podvodů

Pokud se vám do e-mailu nebo telefonu dostane podezřelá zpráva, nikdy neklikejte na odkazy, neotvírejte přílohy a nezadávejte žádné osobní nebo platební údaje. V případě pochybností kontaktujte zákaznickou linku VZP (952 222 222), kde si ověříte, zda je komunikace pravá.

Přišel vám podobný e-mail?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články