Suma, kterou platíme za energie, se skládá z několika částí. Zatímco některé z nich zlevňují, jiné naopak zdražují.
Někteří dodavatelé energií v nedávné době snižovali ceny, což mnohé Čechy jistě potěšilo. To ale ještě neznamená že musí skutečně dojít ke zlevnění. Výsledná částka, kterou lidé za energie platí, se totiž skládá z několika složek. A zatímco ta neregulovaná, kterou určují dodavatelé, klesla, ta regulovaná naopak stoupá.
Regulovaná složka energie zdražila
O tom, že zmíněná regulovaná složka energie stoupne, rozhodl Energetický regulační úřad (ERÚ). Události247 již dříve psaly o tom, že například u plynu došlo od ledna k navýšení o 8,6 procenta. To ve výsledku znamená nárůst výdajů o několik set až tisíc korun ročně.
A k mírnému navýšení této sazby došlo i u elektrické energie. Navíc, odborníci se domnívají, že regulované složky cen energií budou růst i v příštích letech. Pozitivní na tom alespoň je, že v celkovém součtu by lidé na elektřině i plynu měli v letošním roce díky zlevnění dodavatelů uspořit. Mohlo by jít až o 10, respektive 8,5 procenta, dodává web Deník.
Stouply i další poplatky
Jak píše server Novinky, všichni lidé, kteří odebírají energie, si připlatí za poplatek za jistič. Celkově se může navýšení pohybovat i okolo 1 tisíce korun ročně. Například domácnosti v Praze, jež mají tepelné čerpadlo a k němu třífázový jistič 3*25 A, se musí připravit na zdražení o 95 korun měsíčně. Ročně si tak připlatí 1 140 korun.
Zároveň, i když aktuálně dodavatelé své ceníky zlevňují, v budoucnu se může situace velmi rychle otočit. Jak již dříve informovaly Události247, mnozí experti očekávají, že zdražení by mohlo být klidně i o více než 10 procent. Podle webu Deník jde o jakési ticho před bouří, které může být předzvěstí budoucího zdražení. Jak dlouho tedy aktuální příznivý stav bude trvat, je otázka.