Pozor: Přišla vám tahle SMS zpráva? Tváří se nevinně, ale během chvíle vám vybílí bankovní účet

Českem se šíří další kybernetické podvody. Dejte si na ně pozor, možná už se podvodníci pokoušeli napálit i vás.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Podvodné SMS zprávy nejsou v českém prostředí žádnou novinkou. Události247 například v minulosti informovaly o podvodnících, kteří se vydávají za kurýry doručovacích služeb a posílají falešné SMS zprávy. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy lidé naletí třeba na požadavek doplatit fiktivní poštovné. Kromě těchto celkem známých případů se však nyní objevily další SMS zprávy, na které by si lidé určitě měli dát pozor. Tváří se sice nevinně, během chvíle vám ale skrze ně podvodníci vybílí bankovní účet.

Tváří se jako známá pojišťovna

Podvodníci začali Čechům rozesílat SMS zprávy, které vypadají jako by je posílala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), píše web Peníze. Ve zprávách nic netušící lidi vyzývají k zadávání osobních údajů na falešném webu připomínajícím oficiální stránky VZP. Setkat se lze také s SMS zprávou vyžadující přihlášení do falšované aplikace, která imituje Moje VZP.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé by na falešné zprávy rozhodně neměli reagovat

Následně lidi lákají na zaslání fiktivních přeplatků nebo neexistující pojistné výplaty, píše na svém webu VZP. V obou případech je však cíl stejný, a sice získat od lidí přihlašovací údaje k jejich platebním kartám nebo internetovému bankovnictví a následně je obrat o peníze.

Jedná se o tisíce SMS zpráv

Podle odhadů jde skutečně o masivní podvod, který zasáhl značnou část obyvatel Česka. „Zaznamenali jsme obdobné texty rozeslané z různých telefonních čísel, riziko klientům hrozí po vyplnění údajů na fiktivním odkazu, proto je důrazně varujeme před tím, aby na takové zprávy reagovali či se řídili pokyny v nich uvedenými,“ upozorňuje bezpečnostní ředitel VZP ČR Jan Svoboda.

Pozor: Přišla vám jedna z těchto SMS zpráv? Doslova vysají váš bankovní účet a skončíte na nule

Bohužel, obrana proti podvodníkům není snadná. Kvůli zmíněnému velkému množství telefonních čísel, ze kterých SMS zprávy rozesílají totiž není dost dobře možné jejich zablokování, uvádí web Novinky. Existuje však možnost, jak si pravost zprávy ověřit. V případě podezření mohou lidé zavolat na infolinku pojišťovny, kde by se měli dozvědět, zda je textovka pravá, či nikoliv.

Setkali jste se již s podobnou SMS zprávou? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články