Koncesionářské poplatky pro ČT budeme platit všichni. Navíc daleko víc než doposud. Peníze odevzdají i Češi, kteří TV nesledují

Spousta lidí v poslední době využívá streamovací služby a nemají třeba ani anténu na příjem televizního signálu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zřejmě to však bude jedno a i přesto budou muset platit poplatky za televizi a rozhlas. Víte od nás, že provoz České televize a Českého rozhlasu je financován právě z koncesionářských poplatků. Za televizní vysílání musí platit všichni, kdo mají zařízení způsobilé přijímat televizní signál. Jakmile tedy má člověk doma televizi, i přestože ji využívá například jen na streamovací služby, koncesionářský poplatek platit musí.

Zvýšení o 35 korun každý měsíc

Vládní pětikoalice chce už brzy předložit návrh nového financování médií veřejné služby, tedy České televize a Českého rozhlasu. Na rozdíl od dřívějšího záměru by se koncesionářské poplatky neměly jednorázově navýšit, ale při dosažení určité míry inflace valorizovat, jak upozornil web Echo24. V novele zákona, který chce vláda představit za pár dní, má přitom zůstat i sporná redefinice poplatníka, podle které by poplatky museli platit i lidé bez televizního přijímače.

Koncesionářské poplatky pro ČT začne platit o dost víc lidí než doposud. Spoustu z nich to finančně zničí

Současná koalice původně počítala s tím, že se koncesionářský televizní poplatek od začátku příštího roku pravděpodobně zvýší o 25 korun na 160 korun měsíčně, rozhlasový měl vzrůst o deset korun na 55 korun za každý měsíc. Počítal s tím návrh takzvané velké mediální novely, který následně prošel meziresortním připomínkovým řízením. Vypadá to však, že se vládní strany nakonec shodly spíše na systému valorizace, kdy by se poplatek automaticky navyšoval podle rostoucí hladiny cen, píše Echo24.

Platit poplatky budou všichni bez výjimky?

Podle sociologa médií Václava Štětky, který momentálně působí na britské Loughborough University, přichází vládní návrh na navýšení koncesionářských poplatků z ekonomického hlediska v nejvyšší čas, protože bez něj by veřejnoprávním médiím hrozily vážné ekonomické obtíže. Píše o tom web Deník Referendum. Vedení ČT dlouhodobě tvrdí, že koncesionářský poplatek 135 korun není dostatečný. Výši poplatku ovšem stanovuje zákon a proto toto rozhodnutí záleží právě na politicích.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC-BY-SA
Výše koncesionářských poplatků jsou v Česku už dlouhou dobu velkým tématem

Já se nedívám ani na Českou televizi, ani na komerční stanice. Platím si streamovací služby a to mi stačí. To samé je i s Českým rozhlasem, nezajímá mě. A teď jako za to budu platit jen proto, abych jim přispěl na vyšší výplaty? No tak to se doufám nestane,“ říká rozčileně pro Události247 pan Pavel z Dobříše. U firem by byla nově zavedená platba podle počtu zaměstnanců. Podniky do pěti lidí a osoby samostatně výdělečně činné by byly od platby osvobozeny. S návrhem novely nesouhlasí komerční televize nebo vydavatelské domy. 

Jaká je podle vás optimální výše koncesionářského poplatku? Napište nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články