Koncesionářské poplatky pro ČT se brzy enormně zvýší. Někteří Češi budou platit až 10x více než doposud

V některých případech mohou Čechům koncesionářské poplatky od příštího roku vzrůst klidně o několik tisíc korun měsíčně.

i Zdroj fotografie: Lucie Borová (Emma Orphe) / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že v systému placení koncesionářských poplatků by od příštího roku měly nastat velké změny, psaly Události247 již dříve. Jednou z těch nejzásadnějších bude jejich zvýšení. Vzrostou jak poplatky za radiové vysílání, tak za televizní. A zatímco někteří Češi si připlatí jen pár set korun, pro jiné se bude jednat o daleko razantnější zdražení.

Poplatkům se jen tak někdo nevyhne

Pro běžné obyvatele se poplatky zvýší zhruba o 11 až 22 procent. Za televizi budou lidé namísto 135 korun platit měsíčně 150 korun, radiové vysílání se pak zdraží z dosavadních 45 korun na 55 korun. Platit přitom budou muset v podstatě všichni, kdo mají přístup k internetu, jak pro web Seznam Zprávy řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Urgentní: Každý, kdo má v autě rádio musí zaplatit poplatek. Pokud to včas neuděláte, vyfasujete pokutu 5 000 Kč

Ještě hůř na tom pak budou velké firmy. I na ně se totiž povinnost platit koncesionářské poplatky vztahuje. A pro některé zaměstnavatele budou novinky znamenat klidně i mnohonásobné zdražení poplatků. Důvodem je zásadní změna způsobu výpočtu sumy, kterou firmy platí. Dosud totiž platili poplatky za tolik radií a televizí, kolik jich v podniku reálně měli. Nově se ale sazba bude odvíjet od počtu zaměstnanců.

Poplatky až nad 25 zaměstnanců

Ještě před pár měsíci ministerstvo kultury, který návrh připravuje, počítalo s tím, že od platby by byly osvobozeny pouze firmy s 5 a méně zaměstnanci. Nyní je ale všechno jinak. Poplatky by podle všeho nemuseli platit podniky až do 24 pracovníků, píše web Podnikatel.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Koncesionářské poplatky by se měly zvýšit už od ledna roku 2025

Firmy od 25 do 49 pracovníků by podle současného návrhu měly měsíčně platit pětinásobek výše poplatků, tedy 1025 korun. Částka se pak stupňuje s rostoucím počtem zaměstnanců až k nejvyšší hranici 20 500 korun měsíčně, již by měly hradit společnosti s 500 a více zaměstnanci, dodává web Podnikatel.

Reálně se tak může stát, že některým podnikům se poplatky skokově navýší třeba i desetinásobně. Dokládá to případ zemědělského družstva na Přerovsku, o němž informuje web CNN Prima News. Mají zde pouze 1 televizi, za kterou aktuálně odvádí měsíční částku 135 korun. Protože ale zaměstnávají asi 100 pracovníků, měl by se jim poplatek podle nových pravidel od ledna příštího roku skokově navýšit na 2 050 korun, pokud by hranici 100 zaměstnanců překročili tak pak až na 4 100 korun, jak píše web Podnikatel.

Co si o zdražení koncesionářských poplatků myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články