Konec důchodců za volantem: EU volá po přísných zkouškách, které by vyřadily seniory z provozu

Starší lidé se možná budou už brzy muset potýkat s jedním omezením, které může výrazně ovlivnit jejich životy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku přibývá řidičů a řidiček, kterým je více než 80 let. Řidičské oprávnění má přes 130 tisíc lidí v této věkové skupině. Za posledních pět let se počet těchto seniorů zvýšil o 41 procent. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad ve své nové analýze Senioři v České republice v datech 2023.

Odstraníme ze silnic seniory, plánuje EU

Víte od nás, že na první povinnou zdravotní prohlídku musí řidiči v 65 letech. S počtem starších řidičů však roste i počet fatálních nehod a s tím se něco rozhodla udělat EU. Jedním z prvních kroků k bezpečnějším silnicím má být snížení počtu šoférů, kteří již nejsou schopni bezpečné jízdy, což se týká právě především seniorů. Unie plánuje zavést pravidlo, podle kterého budou muset Evropané starší 70 let každých pět let podstoupit přezkoušení ze schopnosti řízení.

iZdroj fotografie: Courtney Recker / Creative Commons / CC-BY-SA
Starší Češi, kteří aktivně řídí svá vozidla, musí pravidelně docházet na lékařské prohlídky

To, jak by zkouška měla vypadat, EU zatím nijak detailně nepopisuje. Za typ a samotnou strukturu zkoušky by si měly zodpovídat jednotlivé členské země samy. Jak píše web Autojournal, má to ovšem být jiná zkouška, než lékařská prohlídka, která je v mnoha evropských zemích včetně České republiky už dnes povinná. V některých zemích je dokonce povinná i samotná zkouška způsobilosti. Například ve Švýcarsku u lidí nad 70 let. V Dánsku potřebují senioři po dovršení 80 let věku dokonce nový řidičský průkaz.

Jak zdravotní prohlídky probíhají

Upozornili jsme také na to, že řada starších řidičů si ani nepřipouští, že by měli pomalejší reakční schopnosti. Zdravotní prohlídka řidiče nad 65 let zahrnuje například komplexní vyšetření, a to včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu. Další prohlídka je pak nutná v 68 letech. V praxi lékařské prohlídky fungují tak, že praktický lékař vystaví vyšetřenému potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit motorové vozidlo. Toto potvrzení musí mít senioři vždy u sebe.

Konec seniorů za volantem: Spousta z nich bude muset povinně odevzdat řidičák. K lékaři a na nákup půjdou autobusem, nebo pěšky

Web Měšec upozornil, že nejvíce vydaných řidičských průkazů lidem nad 80 let je ve Středočeském kraji, hned za ním následuje Praha a Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Nejméně 80letých řidičů si průkaz vyzvedlo v Karlovarském kraji. Aktivní řízení je pro seniory i v tomto věku významným pozitivním faktorem pro vlastní psychickou pohodu, protože jim dává pocit soběstačnosti. „Můj tatínek má 78 let a auto stále řídí, musím říct, že velmi dobře,“ řekla Událostem247 paní Jitka z Brna.

Co si o novém unijním nápadu myslíte vy? Váš názor nám můžete zanechat v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články