Konec seniorů za volantem: Spousta z nich bude muset povinně odevzdat řidičák. K lékaři a na nákup půjdou autobusem, nebo pěšky

V Česku přibývá řidičů a řidiček nad 80 let. Řidičské oprávnění má kolem 135 tisíc lidí v tomto věku.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Za posledních pět let se počet těchto seniorů zvýšil o 41 procent. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad ve své nové analýze Senioři v České republice v datech 2023. Přes tři čtvrtiny z nich tvoří muži. Za posledních pět let se jejich počet zvedl zhruba o 30 procent. Na první povinnou zdravotní prohlídku musí řidiči v 65 letech.

Prohlídky pro seniory povinně každé dva roky

S počtem starších řidičů však roste i počet smrtelných nehod a s tím se něco rozhodla udělat Evropská unie. Jedním z prvních kroků k bezpečnějším silnicím má být odstranění řidičů ze silnic, kteří již nejsou schopni bezpečné jízdy, což se týká hlavně seniorů, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Unie podle některých zdrojů plánuje zavést pravidlo, podle kterého budou muset Evropané starší 70 let každých pět let podstoupit přezkoušení ze schopnosti řízení.

Konec českých seniorů za volantem? EU jim chce sebrat řidičáky. Tedy aspoň každému, kdo nesplní extrémně těžké zkoušky

Upozornili jsme také na to, že řada starších řidičů si ani nepřipouští a není si vědoma toho, že by měli pomalejší reakční schopnosti. Zdravotní prohlídka řidiče nad 65 let zahrnuje například komplexní vyšetření, a to včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu. Další prohlídka je pak nutná v 68 letech a potom už každé dva roky. V praxi lékařské prohlídky fungují tak, že praktický lékař vystaví vyšetřenému Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit motorové vozidlo.

Kdo může na místě přijít o řidičák

Řidič musí mít toto potvrzení u sebe při každé jízdě spolu s řidičským průkazem. Jak připomíná web TipCars, v případě, že takovou lékařskou prohlídku neabsolvuje, vystavuje se riziku, že při běžné silniční kontrole přijde o řidičský průkaz a bude muset zaplatit pokutu. Vyhláška pak také stanovuje onemocnění, která mohou vést k zákazu řízení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Starší lidé bez zdravotního potvrzení za volantem riskují, že přijdou o řidičský průkaz

Web Měšec si všímá toho, že nejvíce vydaných řidičských průkazů lidem nad 80 let je ve Středočeském kraji, hned za ním následuje Praha a Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Nejméně 80letých řidičů si průkaz vyzvedlo v Karlovarském kraji. Aktivní řízení je pro seniory i v tomto věku významným pozitivním faktorem pro vlastní psychickou pohodu, protože jim dává pocit soběstačnosti. „Můj tatínek má 78 let a auto stále řídí, musím říct, že stále bravurně. Na lékařské prohlídky samozřejmě chodí,“ řekla Událostem247 paní Majka z Třebíče.

Co si o stávajících zákonech týkající se této problematiky myslíte? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články