Konec hotovosti? Nová metoda placení v ČR se blíží, připravte se

Digitální doba přináší v mnoha věcech jednodušší život. Nemusíme u sebe například nosit platební či slevové karty, protože je máme nahrané v mobilu.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Bezhotovostní platby získávají stále vyšší oblibu. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, své útraty můžeme v obchodě nebo restauraci platit nejen kartou, ale také třeba mobilem, chytrým telefonem, nebo chytrými hodinkami. Teď to vypadá, že se rýsuje další a zcela nová platební možnost.

V Česku bude digitální koruna do několika let, říká ekonom

Češi by brzy mohli využívat nový druh peněz. Zatímco Evropská centrální banka nedávno poslala svůj projekt digitálního eura do další fáze, v Česku už je téměř hotová „digitální koruna“. Psal o tom web E15. Její vývoj ovšem neřídí stát, ale majitel kryptosměnárny Bit.plus Martin Stránský. „Digitální korunu“ zatím v Česku není možné vydávat jinak než přes iniciativu soukromníků. České národní bance to podle jejího vyjádření současná legislativa neumožňuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Placení hotovostí ztrácí na oblibě

Například Čína už ovšem digitální měnu zkouší. Na Jamajce se s nimi dokonce platí a do několika let by mohly být i v Česku. V Číně však chtějí přes digitální jüan kontrolovat obyvatele, uvedl pro web Seznam Zprávy ekonom Dominik Stroukal. Švédsko, kde hotovost postupně mizí z oběhu, testuje svou e-korunu, Spojené státy zase přemýšlejí o digitálním dolaru. Evropská centrální banka chystá e-euro. „Já si myslím, že do konce této dekády to budou lidé, nebo alespoň na začátku spíše firmy, používat,“ uvedl pro web Stroukal.

Význam hotovosti klesá

Jak píší Seznam Zprávy, velkým zlomem by digiměny mohly být pro centrální banky. Mohly by na nich totiž nastavovat pozitivní i negativní úrokové sazby, bez prostředníka komerčních bank, které sazby promítají do úročení úvěrů a vkladů. Tím by stahovaly nebo pouštěly peníze do oběhu mnohem efektivněji než teď a boj s inflací by byl rychlejší. S digitální měnou se klient bez běžné komerční banky obejde. Tyto peníze mají být anonymní, podobně jako hotovost.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Stále častěji Češi platí platební kartou

Slyšel jsem o tom a podle mě je to docela nebezpečné. Považuji to jen za nástroj na ovládání lidí,“ řekl Událostem247 pan Petr z Hradce Králové. „Nejde přece jen o způsob plateb a jejich kontroly, ale také o kontrolu veškerých peněz, kterými lidé disponují,“ dodává jeho kamarád pro Události247. Jak píše web Seznam Zprávy, význam hotovosti klesá a už i soukromé firmy si vytvářejí vlastní elektronické peníze, tzv. stablecoiny. 

Co si o digitální měně myslíte vy? O váš názor se s námi můžete podělit dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články