Konec těchto dopravních značek v ČR: Vše se změní k nepoznání už v lednu 2024

Řidiče už příští rok čekají na českých silnicích nemalé změny. Některé se týkají také dopravních značek.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Policie se snaží zvýšit bezpečnost na silnicích a zavádí proto také nové dopravní značky. Už dříve jsme na Událostech247 informovali například o velmi důležité značce Stop-protisměr, protože někteří řidiči stále najíždí na dálnici ze špatných nájezdů a mohou tak způsobit velmi nebezpečné dopravní situace. Některé značky však naopak zmizí.

Novinky pro chodce, řidiče i cyklisty

Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, u značek dojde k vzhledové nebo významové úpravě. Města totiž mohou od ledna zavádět takzvané sdílené zóny, tedy ulice bez dopravních značek, se smíšeným provozem pro chodce, cyklisty, auta a hromadnou dopravu, upozornil web TN. V těchto zónách bude omezena rychlost na 20 kilometrů v hodině a dopravní značky bude nahrazovat pravidlo pravé ruky. Inspirace k uvedené novince je ze zahraničí.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy ČR
Dopravní značky Sdílená zóna a Konec sdílené zóny

V Rakousku totiž fungují sdílené zóny asi deset let. Znamenají, že chodci a cyklisté mohou využívat celou silnici. Pokud se však blíží auto, mají povinnost mu uhnout. „Inspirujeme se v zahraničí, v místech, kde to funguje dobře, kde se třeba v historických centrech měst daří skloubit zájmy všech motoristů, ale i cyklistů a chodců tak, aby se různé druhy dopravy dokázaly potkávat,“ cituje TN ministra dopravy Martina Kupku.

Zmizí tisíce dopravních značek

Tak úplně si to v praxi nedovedu představit. Než si na to zvyknou chodci i řidiči, klidně se může stát i nějaká nehoda,“ řekl Událostem247 pan Miroslav z Kuřimi. Vláda si od nového značení slibuje usnadnění a zpřehlednění dopravy. Díky značce sdílená zóna totiž zmizí po celé republice možná až tisíce nadbytečných dopravních značek. Podle odborníků mezi ně patří především zákazy zastavení a stání. 

Nové dopravní značky v Česku od 1. ledna 2024: Co znamenají a jak budou vypadat? Kdo je nebude znát, s tím se policie nebude párat

Tyto značky přitom už definují pravidla silničního provozu. Jasně totiž určují, že řidič smí zastavit pouze tam, kde mezi autem a okrajem vozovky zůstanou volné tři metry společné pro oba směry jízdy, popisuje web TN. U českých silnic se od ledna 2024 objeví také další dopravní značení, které řidiči zatím neznají. Patří mezi ně například parkoviště, kde řidiči odstaví vozy a pokračují dále společnou sdílenou jízdou.

Jaký je váš názor na tuhle novinku? Podělit se s námi o váš názor můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články