Konec účtenek v obchodech: Jde o nový nápad vlády. Češi zuří a ptají se, jak asi zjistíme, že nás prodavačka neobrala o peníze?

Na to, že při nákupu dostaneme u pokladny účtenku jsme zvyklí odjakživa. Teď by však mohlo být všechno jinak.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Pro některé zákazníky je účtenka důležitá a znamená pro ně doklad pro případnou reklamaci zakoupeného zboží. Před několika lety proběhla studie, ze které vyplynulo, že 71 procent Čechů účtenky pravidelně kontroluje, jak jsme na Událostech247 informovali. Dokonce 35 procent lidí si naúčtované položky kontroluje po každém nákupu.

Stát donedávna na papírových účtenkách trval

Psali jsme také o případu, kdy byl muž s manželkou v obchodním řetězci Globus a když si u pultu kupovali kuřecí prsa, na připnuté účtence se objevily ještě další dvě položky za 570 korun, které však v balíčku nebyly a zákazníci je ani nechtěli. Muž o případu informoval na sociální síti X. Půl kila prsních řízků ho tak vyšlo na více než 700 korun. Jak uvedl, vracet se zpět do obchodu a situaci řešit se mu už nechtělo.

iZdroj fotografie: NovýúčetPronovéÚčely / Creative Commons / CC-BY-SA
Účtenku z obchodu si podle průzkumu vezme většina Čechů

Ještě donedávna stát na účtenkách velmi lpěl. Pomocí elektronické evidence tržeb (EET) prodejcům ukládal povinnost všechny tržby řádně evidovat a vydat každému zákazníkovi účtenku. To však již neplatí. Jak psaly Události247, EET bylo s příchodem nové vlády zrušeno. A nyní se zdá, že systém účtenek čeká další změna. Ministerstvo průmyslu a obchodu se chystá uzákonit povinné elektronické účtenky, které by měly nahradit stávající papírové.

Novinka děsí některé seniory

Digitální účtenky by měli zákazníci uloženy v aplikacích obchodních řetězců ve svém mobilním telefonu nebo v e-mailu. Nápad se však podle serveru Fintag zřejmě nebude moc zamlouvat některým seniorům, kteří často nemají chytrá zařízení a moderním technologiím nerozumí.  Nemusí však mít strach, protože bude možnost vydání papírové účtenky na vyžádání. Elektronickou variantu by přitom každý získal například prostřednictvím aplikace nebo e-mailu.

Konec účtenek v obchodech: Vláda chystá změnu, která se seniorům nebude líbit

To by mimo jiné výrazně zefektivnilo proces reklamace, nakupování, ale například i přidání položky k daňovému přiznání. Opatření by mělo začít platit do konce první poloviny roku 2025. „Pro mě to není moc dobrá zpráva, protože se v technologiích moc nevyznám. Pokud mi ale na požádání dají papírovou účtenku, tak s tím nemám problém,“ popsala Událostem247 paní Jarmila z Telče. 

Obejdete se bez papírové účtenky? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články