Konec vajíček v ČR: Vše je naplánováno, oblíbená surovina zmizí z pultů obchodů už brzy

Vajíčka používá při vaření mnoho Čechů. Již za několik let by se však mohlo stát, že výběr vajec bude značně omezený. Podle všeho zmizí jeden oblíbený druh.

i Zdroj fotografie: Ka23 13/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 již dříve informovaly o tom, že vejce v poslední době výrazně zdražují. Za posledních 10 let jejich cena stoupla dokonce o 35 procent. Nyní se ale objevila ještě daleko horší zpráva. V budoucnu by totiž některé typy vajíček mohly z nabídky obchodů zcela zmizet.

Konec hnědých vajíček je na obzoru

Aktuálně lze v obchodech narazit jak na bílá, tak hnědá vejce. Ačkoli na kvalitu vajíček by barva skořápky neměla mít vliv, přesto zde jisté rozdíly jsou. Obecně lze říct, že barva vajíček odpovídá i barvě peří slepic: Bílá vajíčka snáší bílé či světlé slepice, hnědá pak tmavší, hnědé slepice. To však není ten jediný rozdíl. Jak píše web Deník, hnědé skořápky bývají pevnější a odolnější než ty bílé. Nejen proto tak mnoho lidí raději nakupuje právě tmavší vejce. Jak píše web Kupi, například v Polsku tvoří naprostou většinu tamní produkce vajíček. To by se ale brzy mohlo změnit.

Vajíčka zdražují takovým způsobem, že si je za chvíli bude moct dovolit málokdo. Bude snad klíčová potravina výsadou bohatých?

Podle chovatelů z Německa totiž v budoucnu budou hnědá vajíčka obecně čím dál méně častá. Dokonce lze očekávat, že jednou z obchodů zcela zmizí, jak píše web CNN Prima News. A to možná již do 5 let. Všichni, kteří na hnědá vajíčka nedají dopustit, si tak budou muset zvyknout na bílé alternativy.

Hlavním důvodem je cena

Podle odborníků má chov slepic nesoucích bílá vejce celou řadu výhod. Bílé slepice mají totiž delší životnost a snášejí až o 10 procent více vajec než jejich hnědé protějšky, jak pro web CNN Prima News uvedl Zdeněk Mlázovský z Českomoravské drůbežářské unie. Jak pak doplňuje web Kupi, celkově je produkce hnědých vajíček nákladnější o 2 až 2,5 procenta, což ve velkochovech udělá velký rozdíl.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Hnědá vajíčka by mohla za pár let zmizet z obchodů

Zároveň je zde pak i další důvod, proč je chov bílých slepic výhodnější. Jak totiž pro web CNN Prima News rovněž uvedl Mlázovský, bílé slepice celkově daleko lépe snáší podmínky a prostředí volného chovu. A když se k tomu pak přidá i fakt, že bílé slepice v průměru zkonzumují o 15 gramů krmiva denně méně než hnědé, jak dodává web Kupi, jsou bílé nosnice pro chovatele jasné volba.

Jaká vajíčka kupujete raději - bílá, nebo hnědá? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články