V obchodech náhle extrémně zdražuje potravina, kterou používá každý z nás. Rychle si udělejte zásoby, moc času vám už nezbývá

I když změna DPH způsobila, že u některých potravin došlo ke zlevnění, stále se zvedají ceny u těch, které denně používáme.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O tom, že ceny potravin v roce 2024 opět porostou, nejdříve vládní politici nechtěli ani slyšet. Obzvlášť poté, co se rozhodli pro snížení daně z přidané hodnoty z 15 na 12 procent, jak psaly Události247. I přesto však ceny klíčových surovin dál porostou. Ten, kdo si dopředu neudělá zásoby, se tak nejspíš už brzy nedoplatí.

Zdražuje prakticky všechno

Psali jsme třeba o tom, že se nečekaně skokově zvýšila cena pomerančového džusu, a to až o 300 procent, což mnohé zákazníky překvapilo. V českých obchodech si tak můžete litr tohoto nápoje koupit i za 50 korun. Na Událostech247 jsme upozornili také na to, že někdy mohou zákazníci narazit v obchodě u zboží na cenovku, která jim vyrazí dech. Přesně to se stalo starší zákaznici, kterou v Lidlu šokovalo, že u balení Granka o hmotnosti 400 gramů byla cena 154 korun.

Jedna klíčová potravina najednou astronomicky zdražuje. Budeme si ji už brzy muset odepřít?

Události247 upozornily také na to, že žebříčku potravin, které nejrychleji zdražují, vévodí brambory, které patří mezi základní položky při nákupech. Ceny vyšroubovala velká poptávka a malá nabídky v obchodech. Ještě v roce 2022 Češi kupovali kilo brambor v průměru za 15 korun. Loni už byla jejich cena asi o 10 až 15 korun vyšší. Zdražování postihlo i další základní potravinu. Jsou to konkrétně vejce, která používáme v kuchyni všichni.

Vejce citelně zdražují

Už minulý rok v březnu web Zboží a prodej upozornil na to, že ceny vajec jsou rekordní. Podle Českého statistického úřadu v lednu 2023 meziročně v obchodech zdražila o 92 procent. Důvodem byly rostoucí náklady chovatelů, ptačí chřipka i obchodní přirážky supermarketů. Koncem roku byla podle Českého statistického úřadu průměrná cena v obchodech 3,70 koruny za vejce. V akcích, například v Albertu, se ale balení deseti vajec prodávalo za 29,90 a podobné akční ceny byly i v dalších řetězcích, píše web Novinky.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Vejce používá téměř každá česká domácnost

Teď v lednu se stejné balení vajec prodává v Albertu už za 48,60, v Lidlu za 43,50 a v Penny za 46,65 koruny. V Bille dokonce za 72,95. V Bille u balení 30 kusů vychází cena jednoho vajíčka na 4,66 koruny, píší dále Novinky. Protože podle analytiků se stoupající trend ceny vajec moc měnit nebude, měli by si lidé udělat zásoby, než si pak tuto potravinu nebudou moci dovolit tak často, jak jsou zvyklí. „Já mám naštěstí svoje slepice a prodávám i sousedům, samozřejmě o dost výhodněji, než v obchodech,“ řekla Událostem247 paní Jana z Tišnova.

Za kolik kupujete vajíčka v obchodě vy? Podělte se o to s námi v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články