Aby se měly slepice ve velkochovech lépe, budeme si muset připlatit za vajíčka. Navíc bude k dostání jen jeden druh.
Události247 již dříve psaly, že za posledních 10 let vejce zdražila o 35 procent. Výrazně pak cena vzrostla v posledních dvou letech. Na jaře 2023 činilo jejich meziroční zdražení 85 procent. To mělo za následek, že z této zcela běžné potraviny se pro mnohé lidi stala luxusní surovina. Zdražování navíc podle všeho ještě zdaleka neskončilo.
V obchodech koupíme už jen jeden druh vajec
Češi vejce milují na jakýkoliv způsob. Jak psal již dříve web Aktuálně, průměrný Čech jich za rok zkonzumuje 263. Pokrýt poptávku tuzemských zákazníků však české slepice samy nezvládnou. Nejčastěji se tak proto vejce dovážejí z Polska, Lotyšska a ze sousedního Slovenska. Aktuálně si můžeme v obchodech koupit jak na bílá, tak hnědá vejce. To se má ale v budoucnu změnit.
Možná to nevíte, ale barva vajíček odpovídá i barvě peří slepic. Bílá vajíčka snáší bílé či světlé slepice, hnědá pak hnědé slepice. To však není ten jediný rozdíl. Jak vysvětluje web Deník, hnědé skořápky bývají pevnější a odolnější oproti těm bílým. Nejen proto tak mnoho lidí raději nakupuje právě tmavší vajíčka. Právě ta například v Polsku tvoří naprostou většinu tamní produkce vajíček.
V čem jsou bílé slepice lepší?
Chovatelé v Německu už avizovali, že v budoucnu budou hnědá vajíčka obecně čím dál méně častá. Dá se dokonce očekávat, že jednou z obchodů zcela zmizí, jak psal web CNN Prima News, a to možná již do 5 let. Všichni, kteří na hnědá vajíčka nedají dopustit, si tak budou muset zvyknout na jejich bílé alternativy. Podle expertů má navíc chov slepic nesoucích bílá vejce celou řadu výhod.
Bílé slepice totiž žijí déle a snášejí až o 10 procent více vajecnež jejich hnědé kolegyně, jak pro web CNN Prima News uvedl Zdeněk Mlázovský z Českomoravské drůbežářské unie Celkově je produkce hnědých vajíček nákladnější o 2 až 2,5 procenta, což ve velkochovech udělá velký rozdíl. Bílé slepice navíc celkově dalekolépe snáší podmínky a prostředí volného chovu. V průměru zkonzumují o 15 gramů krmiva denně méně než hnědé.