Koupili jste si tuhle známou uzeninu? Ani si toho nevšimnete, ale je prolezlá skrz na skrz. Okamžitě to vyhoďte do koše

Lidé by se při nákupech potravin měli mít neustále na pozoru. Snadno se jim totiž může stát, že si koupí výrobek, který může být jejich zdraví škodlivý.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V dnešní době sice prochází potraviny řadou různých testů, aby se co nejvíce zabránilo proniknutí závadných kusů na trh. I tak se ale na pultech obchodů čas od času najdou výrobky, které by lidé rozhodně konzumovat neměli. Aktuálně se jedná o známou uzeninu, která je prolezlá doslova skrz na skrz. Pokud jste si ji koupili, raději ji okamžitě vyhoďte do koše.

Tuto uzeninu rozhodně nejezte

O tom, že domácí výrobky nemusí být vždy zárukou kvality se přesvědčili inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při návštěvě farmářských trhů v Brně. Na kontrolu se zde vydali k prodejci různých uzenin a nestačili se divit. U stánku totiž zjistili hned několik pochybení, píše server Brněnská drbna.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Problematické mohou být různé druhy uzenin, třeba i šunka

Podnikatel se dopustil celé řady prohřešků. Chybějící dokumentace či informace na výrobcích jako je datum spotřeby, složení nebo původ však nebyly tím nejhorším, na co zde inspektoři narazili. Nabízené klobásy, sádla nebo škvarky nebyly uchovávány v požadovaném chladu, což při venkovních teplotách okolo 20 stupňů Celsia mohlo snadno vést k jejich kažení. „Při takto výrazném nedodržení teplot může dojít k množení patogenů a ohrožení zdraví spotřebitele,“ uvedli inspektoři na webu SVS. Některé potraviny již dokonce byly plísní prolezlé skrz na skrz.

Některé potraviny museli inspektoři na místě znehodnotit

Problematické byly i klobásy označené jako čabajka. Ty totiž svým složením či výrobním postupem nesplňovaly tradiční čabajské klobásy a klamaly tak zákazníky. Kontroloři proto „nabízené zboží v množství převyšujícím 100 kg znehodnotili obarvením a nařídili jeho bezpečnou likvidaci v asanačním podniku na náklady prodejce“, uvádí dále web SVS. Pochybení, kterých se prodejce dopustil je evidentně spousta. Kromě pozastavení prodeje, které mu inspektoři udělili tak podnikateli hrozí i pokuta, jež může dosáhnout až 50 milionů korun.

Vrchol nechutnosti: Na pohled chutné párky ze všemi známého obchodu jsou definicí tragédie. V životě je nejezte, jde o zdraví

Ačkoli v popsaném případu došlo k pochybení na venkovních trzích, lidé by rozhodně neměli nabýt dojmu, že v případě nákupu v klasických supermarketech jim žádné nebezpečí nehrozí. Obezřetnost se rozhodně vyplatí i zde. Důkazem toho je například nedávný nález plesnivé Vysočiny v prodejně Billa ve Fulneku či kazících se párků v chrudimském Kauflandu, o čemž informovaly Události247.

Stalo se vám někdy, že jste si koupili uzeninu, o které jste následně zjistili, že byla zkažená či plesnivá? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články