Koupili jste si v Lidlu či Kauflandu jednu z těchto potravin? Za žádných okolností je nejezte, hrozí velké zdravotní potíže

Hned několik závadných potravin objevili v regálech českých supermarketů inspektoři Státní potravinářské inspekce. Lidé, kteří si je koupili, by se jich měli raději zbavit.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Inspektoři Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně kontrolují kvalitu potravin, které jsou v regálech českých obchodů. A nezřídka při tom narazí na různá pochybení, kvůli kterým pak musí obchodníci zboží stahovat z prodeje. Aktuálně se tento problém týká hned 2 známých supermarketů, a sice Lidlu a Kauflandu.

Konzumace těchto potravin může být nebezpečná

V supermarketu Lidl, konkrétně v jeho skladu v obci Stránecká Zhoř, kontroloři objevili závadné salátové okurky. Jak píše web TN, zelenina pocházející z Řecka obsahovala zvýšené množství pesticidu formetanate. A to skutečně výrazně – podle testů bylo množství této látky v okurkách více než než 30x vyšší, než by mělo být.

iZdroj fotografie: Aljona83 / Creative Commons / CC BY
Závadné okurky inspektoři objevili při kontrole potravin ve skladu Lidlu na Vysočině

A aby toho nebylo málo, inspektoři v Lidlu zjistili pochybení i u další z potravin. V prodejně ve Valašských Kloboukách narazili na závadné klobásy. Jak dodává web CNN Prima News, v Česku vyrobené uzeniny na sobě měly viditelnou zelenou a bílou plíseň. A to je jasný signál, že potravina je zkažená a tudíž není bezpečné ji jíst. Jinak by lidem mohly hrozit zdravotní potíže.

Pochybení se zjistilo i v dalších řetězcích

Jak jsme uvedli v úvodu, stahovat své zboží z prodeje musel také Kaufland. Zde jako problematickou inspektoři SZPI označili mozzarellu. Její konzumace by však naštěstí neměla být nebezpečná. Problémem totiž v tomto případě nebyly škodlivé látky ve složení či plíseň, ale lživé údaje ve složení výrobku. Jak dodává web CNN Prima News, mozzarella totiž obsahovala menší podíl pevného sýry, než jaký výrobce uváděl na obalu produktu. A to byl důvod, proč výrobek kontroloři označili za „falešnou potravinu“.

Oblíbená pochoutka z Albertu je definicí nebezpečí. Řetězec vzkazuje, aby ji nikdo nejedl

Zároveň je třeba podotknout, že pochybení se nevyhýbají ani ostatním supermarketům. Události247 psaly například o závadných mandlích prodávaných v síti obchodů Albert. A máslo na hlavě má i řetězec Globusu. Zde se pro změnu při nedávné kontrole potravin zjistilo, že zde prodávané dezerty Termix neměly vyhovující kvalitu.

Koupili jste si některé ze zmíněných potravin? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články