Kukuřice prodávaná v Penny měla menší hmotnost, než bylo uvedeno na obalu

Když v obchodě kupujeme balené zboží, asi by nás nenapadlo, že by ho v balíčku mohlo být méně, než je uvedeno na obalu.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Už dříve například Události247 upozornily na balenou mozzarellu z Albertu, která však měla jinou gramáž, než jakou výrobce uváděl na obalu. Ukázalo se, že tradiční italský sýr byl opravdu lehčí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce však zjistila podobné pochybení i u balení těstovin.

Podváha je v obchodech běžná praxe

Víte od nás, že rýžové nudle krájené chlazené o váze 900 gramů byly rozhodně lehčí, než výrobce uváděl na obalu. Při nákupu těstovin ovšem mohli zákazníci v minulosti narazit i na závadné výrobky. Například těstoviny se sýrem, které se prodávaly v Globusu. Krom toho, že byly plesnivé, tak po uvaření i nepříjemně zapáchaly. „To si pamatuji, protože do Globusu chodím nakupovat. Ono to zapáchalo, už když se to vařilo,“ vzpomíná pro Události247 paní Jarmila z Brna.

Balené potraviny nemusí vážit tolik, kolik obchody uvádí

Nedávno kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili na kontrolu do Penny Marketu v Lysé nad Labem a zaměřili se na mraženou zeleninu. Konkrétně se jednalo o výrobek Mrazivá čerstvost, kukuřice supersladká, s datem spotřeby do 28. 9. 2025. Při kontrole se totiž ukázalo, že hmotnost tohoto výrobku byla nižší, než bylo uvedeno na obalu. Inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři.

Žádná tolerance neexistuje, říká mluvčí inspekce

Taková praxe není v českých obchodech bohužel žádnou výjimkou. Psali jsme třeba také o tom, že v Albertu rozhodně nemělo dvoukilové balení pomerančů dvě kila. „Když obchodník uvádí, že obsah výrobku má 2 kilogramy, tak by to mělo tak opravdu mělo být. Rozhodně nesmí mít třeba 1,8 kilogramu, žádná taková tolerance neexistuje. Česká obchodní inspekce za toto jednání může uložit pokutu,“ uvedl pro Události247 už dříve mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

iZdroj fotografie: SZPI
U některých značek sýru mozarella byl v minulosti taktéž zjištěn problém s menší hmotností

Před několika lety také republiku obletěla informace, že obchodní řetězec Kaufland zákazníky při vážení ovoce a zeleniny šidí. Nakupující tehdy zvážil dvakrát na stejné váze žlutou papriku, podruhé však bez plastové podložky umístěné na váze. S podložkou paprika vážila 262 gramů a stála 33,8 korun, bez podložky vážila 154 gramů a stála necelou dvacetikorunu. Kilogram papriky se tehdy prodával za 129 korun. Státní zemědělská a potravinářská inspekce tehdy zjistila, že k žádnému pochybení nedošlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články