Češi přišli na to, jak přestat vyhazovat peníze za elektřinu a plyn. Osvojili si rady, které nic nestojí a šetří desítky tisíc

Energetická krize donutila téměř každého přemýšlet nad vlastní spotřebou elektřiny a plynu. I proto se Češi učí jednoduché triky, jak ušetřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cena elektřiny a plynu na burzách v minulých týdnech dosáhla rekordních hodnot. Dá se tak předpokládat, že to brzy pocítí na svých fakturách také domácnosti. Zprávy o rostoucích cenách energií nutí přirozeně každého k omezení spotřeby a hledání způsobů, jak ušetřit. Všeobecně známé jsou rady jako zhasínat v místnostech, kde se aktuálně nikdo nenachází, využívat u elektronických zařízení režim spánku či je při nepoužívání úplně odpojovat z elektrické sítě. Stále více domácností také vyměňuje osvětlení.

LED žárovky se vyplatí

LED žárovky spotřebují až sedmkrát méně elektrické energie než tradiční žárovky, jak Události247 upozorňovaly. I tak malý krok dokáže domácnostem ulevit v nákladech na elektrickou energii. A když už se lidé uchýlí k výměně druhu osvětlení, dobré je také na nich utřít prach, což může ušetřit až stovky korun. Větší částky se pak dají ušetřit při provozu větších spotřebičů. Pračka či lednice jsou hlavní přístroje, které ovlivňují částku na fakturách. I proto se vyplatí investovat do novějších zařízení, které mají energetický štítek minimálně A+, jak informovaly Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Energie

Rozdíl mezi deset let starým spotřebičem a novým výrobkem může činit tisíce korun ročně v úspoře za energii. U lednic je také třeba myslet na pravidelné odstraňování námrazy a nevkládat do ní teplé potraviny. A nejen na elektřině se dá uspořit efektivními tipy. Jak píše web Srovnejto, při topení plynem je důležité správné nastavení kotle a seřízení termostatu. Tyto věci mohou citelně snížit účty za plyn. Naopak se nevyplatí během dne plyn vypínat.

Vláda sahá po zastropování

Úplné vypnutí topení způsobí, že spotřeba plynu pro opětovné ohřátí bytu či domu bude mnohem vyšší, než kdyby se celý den temperoval. Pokud ani vlastní úspornost nesníží náklady na požadovanou hodnotu, dobrou zprávou je, že stát se snaží domácnostem v energetické krizi pomáhat. Vláda odsouhlasila takzvaný úsporný tarif, na základě kterého lidé dostanou příspěvek na energie. Jeho výše závisí na distribuční sazbě elektřiny, jak připomíná web Peníze. První část domácnosti dostanou už na konci tohoto roku, další část pak přijde příští rok.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vláda

Druhý příspěvek bude navíc rozdělený podle zdrojů energií zvlášť na elektřinu, plyn, případně i teplo. Pomoc státu na letošní topnou sezonu má dosáhnout v průměru necelých 15 tisíc korun, píše web Peníze. V částce je započítáno také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie. Vláda také zastropovola ceny elektřiny a plynu, jak informuje web CNN Prima News. Opatření má začít platit v listopadu.

Je pro vás důležité, abyste ušetřili za energie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články