Majitelé Android telefonů se stali oběťmi špehování. Kdo neudělá důležitou aktualizaci, přijde o citlivá data

Android telefony se v posledních dnech staly cílem kyberzločinců, kteří je využívají ke krádeži osobních dat a také k podnikání DoS útoků.

i Zdroj fotografie: Danny Choo/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Před nedávnem vás redakce Událostí247 upozorňovala na nebezpečný virus, který napadá telefony s operačním systémem Android. Sotva uběhlo několik týdnů a majitelé těchto telefonů už musí řešit další problém. Tentokrát se uživatelé stali oběťmi špehování. Útočníci se díky systémové chybě dokázali dostat do telefonů a získat tak nad nimi plnou kontrolu. Google proto vydal bezpečnostní aktualizaci a všem majitelům Android telefonů doporučuje ji co nejdříve nainstalovat.

Android telefony v ohrožení

Jak redakce Událostí247 zjistila, závažný problém se skrývá v knihovně FreeType – nástroji, který Android používá ke zpracování a vykreslování textových fontů. Slabina označená jako CVE-2025-27363 umožňuje spuštění neautorizovaného kódu, a to bez zásahu uživatele. Zranitelnost byla poprvé zaznamenána bezpečnostním týmem společnosti Meta v březnu letošního roku a byla okamžitě vyhodnocena jako vysoce riziková. V systému CVSS, který hodnotí závažnost bezpečnostních děr, obdržela skóre 8,1 z 10.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Uživatelé Android telefonů mají smůlu. Po 9 letech jim přestane fungovat oblíbená funkce v telefonu

iZdroj fotografie: Mark Gasoline/ Creative Commons / CC-BY-SA
Android telefony jsou znovu v nebezpečí

Google proto v prvním květnovém týdnu vydal bezpečnostní aktualizaci, která obsahuje opravenou verzi knihovny FreeType (verze 2.13.0). Bohužel, aktualizace přišla až poté, co kyberzločinci chyby využili, a tak je dost pravděpodobné, že mohou mít kontrolu nad vaším telefonem. Útočníci díky chybě CVE-2025-27363 mohou využívat váš telefon ke spuštění útoků typu DoS a také k odcizení citlivých dat.

Jak zjistit, zda jste v bezpečí

Google distribuoval aktualizaci tradiční cestou OTA (over-the-air), takže ji každý uživatel dostal automaticky. Každopádně spustit ji musí uživatel manuálně, a proto vám doporučujeme, abyste tak učinili co nejdříve. V případě, že vám ale aktualizace nedorazila, můžete ručně zkontrolovat dostupnost v nastavení systému. Aktualizace se obvykle šíří postupně, takže její příchod na některá zařízení může trvat několik dní.

Česká firma vám za váš telefon vyplatí na ruku 100 000 Kč. Rychle zjistěte, zda máte na peníze nárok, akce brzy končí

iZdroj fotografie: GillyBerlin/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud vám dorazila zmíněná aktualizace, proveďte ji co nejdříve

Vzhledem k tomu, že útoky využívající tuto chybu již probíhají, je rychlá instalace klíčem k ochraně. Chyba se totiž dá zneužít přímo na úrovni zařízení, což otevírá cestu nejen k manipulaci s telefonem, ale i k odposlechu, sledování nebo získání přístupu k vašim soukromým datům. V případě, že máte pocit, že je váš telefon cílem kybernetického útoku, doporučujeme vám co nejdříve telefon nastavit zpět do továrního nastavení.

Máte telefon s operačním systémem Android?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články