Majitelé aut mohou do konce února 2024 ušetřit velké peníze. Kdo na povinnost zapomene, ten se od 1. března nedoplatí

Provoz auta není nic levného. Pohonné hmoty, povinné ručení i servis stojí řidiče tisíce korun ročně. Teď je čeká další zdražení.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Vláda už nějakou dobu přemýšlí, na čem všem by se dal napumpovat státní rozpočet, aby se snižoval schodek. Jedním ze zdrojů příjmů jsou také poplatky za dálniční známky. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, stát v posledních letech diskutoval o nezbytném zvýšení ceny dálniční známky a od 1. března 2024 tomu taky tak bude.

Někdo může jet po dálnici i přesto zadarmo

Ceny dálničních známek se neměnily už více než deset let. Psali jsme o tom, že za roční řidiči platí 1500 korun, za třicetidenní 440 a za desetidenní 310 korun. Od 1. března roční elektronická dálniční známka podraží o 800 korun. Místo původních 1500 za ni nově šoféři zaplatí 2300 korun. Dá se říct, že takto drahou dálniční známku si už bude moct dovolit jen málokdo. Obzvlášť si její koupi rozmyslí ti, kteří dálnice využívají jen občas.

Dálniční známky si nikdo nebude moct dovolit. Ministr se ale prořekl, jak se dá ušetřit

Upozornili jsme na to, že pokud řidiči po dálnici budou muset jet, i přes vysokou cenu by koupi viněty neměli podceňovat. V Česku je totiž za jízdu bez dálniční známky vyměřována jedna z nejpřísnějších pokut v EU. Na místě může policie uložit až 5000 korun, v rámci správního řízení dokonce až 20 000. Nově budou muset za mýtné platit i vlastníci hybridních aut, ačkoli pouze čtvrtinovou cenu, a to 570 korun. Výjimku budou mít i nadále elektromobily, které mohou jet po dálnici zadarmo.

Kde se dá známka pořídit

Platnost dálniční známky je možné ještě odložit, ale maximálně o 30 dnů. Původní termín odkladu až 3 měsíců ministerstvo dopravy změnilo na maximálně 1 měsíc, upozorňuje web Měšec. Pokud tedy dálniční známku koupíte až v poslední den, tedy 29. února 2024, můžete si začátek její platnosti odložit až do 30. března 2024. V tento den vám pak začne platit. Jak připomíná web ČT24, ceny kuponů se v dalších letech mají valorizovat. 

iZdroj fotografie: Michal Prášil, ŘSD / Creative Commons / CC-BY-SA
Dálniční známku musí mít každý řidič, který jezdí po dálnici

Novinkou je pak také jednodenní kupon, který vyjde na dvě stovky. Kupony je možné koupit třeba na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil. Nejjednodušší způsob je ale přímý nákup na internetu, a to na oficiálních stránkách Edalnice.Já už jsem si známku koupila, mám v Praze rodinu a bez dálnice se tím pádem neobejdu. Jen je teda masakr, že za tolik peněz se člověk kodrcá jako po tankodromu,“ řekla Událostem247 paní Markéta z Brna.

Pořídili jste si už novou dálniční známku? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články