Majitelé nemovitostí, kteří nemají energetický štítek na své budově, riskují pokutu až 200 000 Kč

Vlastnit nějakou nemovitost znamená také mít určité povinnosti. Za jejich neplnění pak hrozí nemalé sankce.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která přinesla řadu změn, jak jsme na Událostech247 informovali. Některé však mnohé majitele nemovitostí nepotěšily. Změny se týkají například stavební dokumentace. Lidé, kteří nemovitost prodávají, totiž nově nemusí kupujícím předávat dokumenty o jejich stavu.

Štítek určí energetickou spotřebu

Nový zákon totiž zavádí povinnost mít aktuální projektovou dokumentaci k domu, píše web Novinky. Ta zahrnuje studie a důležité dokumenty pro územní a stavební povolení. Lidé, kteří si třeba koupili starší rodinný dům a neprověřili si, že mají veškeré potřebné dokumenty řádně zpracované, se tak mohou dostat do velkých problémů. Zákon totiž už nenařizuje prodávajícím, aby novým majitelům potřebnou dokumentaci předali.

Majitelům domů hrozí pokuta 400 000 Kč. Stačí, že zapomněli vyplnit jeden důležitý formulář a už se vezou. Týká se to i vás?

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Majitelé nemovitostí by si měli zkontrolovat, zda k své budově mají zřízený energetický štítek

Mezi další povinnosti, které musí majitelé domů splňovat, jsou takzvané energetické štítky na domech. České domy je musí mít už 15 let, připomíná web Novinky. Podle tohoto štítku je možné určit, kolik zhruba bude stát provoz domu. Nejprve se povinnost vztahovala pouze na novostavby. V současné době je v řadě případů nutný i u starších budov. Majitelé si musí štítek opatřit, pokud třeba chtějí nemovitost prodat nebo pronajmout.

Štítek je povinný, existují ovšem výjimky

Pokud by lidí tyto štítky na svém domě neměli, riskují vysoké pokuty. U fyzických osob se mohou vyšplhat až na 100 000 korun. U společenství vlastníků jednotek nebo majitelů bytových domů pak až na 200 000 Kč. Průkaz energetické náročnosti budovy, neboli energetický štítek, ukazuje výdaje za energie nezbytné k jejímu provozu. Majitelé tento štítek musí zájemcům o koupi nebo pronájem předložit ještě předtím, než spolu podepíšou smlouvu, píší dále Novinky.

Majitelům domů a bytů hrozí pokuta stovky tisíc Kč. Pokud nemají v pořádku své dokumenty, úřady si na ně došlápnou

iZdroj fotografie: Uživatel Mercy / Creative Commons / CC BY-SA
Některé budovy štítek mít nemusí

Povinnost nechat si ho vystavit mají také při kolaudacích a větších rekonstrukcích, které mohou spotřebu energií ovlivnit. Výjimku mají jen historické budovy a náboženské objekty, průmyslové či zemědělské budovy nebo dočasné stavby a domy menší než 50 metrů čtverečních, píše dále web. Štítek si můžete nechat zpracovat u certifikovaných expertů. Jeho příprava zabere několik dní a vyjde na několik tisíc korun. Po vyřízení štítek platí 10 let, nebo do doby, než dům projde větší rekonstrukcí.

Věděli jste o výše zmíněné povinnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články