Majitelé řidičských průkazů, pozor: V roce 2024 platí nová věc, která se dotkne nás všech

Řídit auto vyžaduje nejen dodržovat dopravní předpisy, ale také si kontrolovat své doklady, které k tomu potřebujeme.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Digitální doba nám mnohé ulehčuje, například si o vydání řidičského průkazu můžeme požádat elektronicky, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Upozornili jsme také na to, že Češi si zapomínají hlídat platnost svých dokladů. Například řidičák si muselo do konce roku 2023 vyměnit ještě asi 300 tisíc řidičů.

Jaké novinky platí

Jak od nás také víte, od 1. ledna 2024 už u sebe řidiči nemusí mít fyzicky řidičský a dokonce ani technický průkaz. Policisté si oba doklady dokážou online ověřit na základě identifikace řidiče. Od června pak nebude potřeba ani předkládat zelenou kartu. Platnost pojistky si policisté ověří online. Pokud však pojedete do zahraničí, tam tato úleva neplatí a doklady je dobré mít raději u sebe, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Majitelům aut hrozí, že přijdou o řidičák. Rychle zjistěte, zda se to týká i vás. V opačném případě budete muset do práce pěšky

Většina řidičů jistě přivítala novinku, která platí od 3. listopadu 2023. Při vyřízení řidičského průkazu elektronicky už totiž nepotřebují mít zřízenou datovou schránku. Jak připomíná web TipCars, právě kvůli ní se totiž mnoho žadatelů muselo vypravit se žádostí na úřad osobně. „Jsem rád, že po dohodě s Digitální a informační agenturou se nám podařilo odstranit povinnost mít pro podání žádosti datovou schránku fyzické osoby,“ uvedl k nové změně ministr dopravy Martin Kupka.

Někteří mají s vyřízením průkazu online smůlu

Tato úleva však není pro všechny. Funguje totiž zatím pouze pro fyzické osoby, píše web AutoŽivě. Smůlu mají také lidé, kteří se nedostanou k internetu. Například senior, který nemá počítač nebo chytrý telefon, si online nevyřídí prakticky nic. Někteří starší lidé se navíc s chytrými technologiemi moc nepřátelí. „Je mi 60 let a je pravda, že vyřizovat si doklady nebo banku přes mobil se docela bojím. Mám naštěstí syna, který mi s tím vždycky pomůže,“ popsal nám pan Miroslav.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Zažádat o nový řidičský průkaz jde nově online

O výměnu řidičského průkazu z důvodu uplynutí platnosti si mohou řidiči požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Mají dvě možnosti – buď se vypravit osobně na jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, nebo vyřídit žádost elektronicky přes Portál dopravy. K samotné výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičák. V obou případech mají úřady na vyřízení žádosti 20 dní, výměna je bez poplatku. Pokud chce řidič nový řidičák v kratší lhůtě do 5 pracovních dnů, zaplatí za tento úkon 700 korun.

Jaký je váš názor na zmíněné změny? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články