Majitelům aut hrozí, že přijdou o řidičák. Rychle zjistěte, zda se to týká i vás. V opačném případě budete muset do práce pěšky

Policie má pravomoc zabavit řidičský průkaz osobě, která je podezřelá z jízdy pod vlivem omamných látek, nebo z porušení dopravních předpisů.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Každý řidič motorového vozidla by měl vědět, že nesmí řídit bez řidičského oprávnění a dokladu o registraci vozidla. Zákon sice neukládá, aby měl řidič u sebe i občanský průkaz, ale policisté ho mohou při silniční kontrole požadovat, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve.

Kdy vám policie vezme na místě papíry

Upozornili jsme také na to, že Češi si zapomínají hlídat platnost svých dokladů. Například řidičský průkaz si muselo do konce roku 2023 vyměnit ještě asi 300 tisíc řidičů. Žadatelé si mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a o nový řidičák požádat jednoduše přes Portál dopravy. Řidičské oprávnění pro osobní auta má platnost deset let. O nový doklad je možné zažádat už tři měsíce před ukončením platnosti toho starého.

Stát už vše potvrdil: Chystá se velká změna pro majitele řidičských průkazů. V lednu 2024 to všechno odstartuje

Policisté vám při kontrole mohou odebrat řidičský průkaz pouze v zákonem přesně stanovených případech. Dejte pozor na to, abyste neřídili „bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky nebo v takové době po požití jakékoliv návykové látky, po kterou byl ještě pod vlivem látky,“ cituje daný zákon web Auto-mania.

Končí povinnost mít u sebe řidičák

O řidičák na místě můžete přijít i ve chvíli, kdy řídíte, aniž byste měli oprávnění pro příslušnou skupinu. K tomu zákon přidává ještě situaci, kdy překročíte nejvyšší povolenou rychlost v obci o 40 km/h a více, nebo mimo obec o 50 km/h a více. Týká se to i situace, kdy způsobíte nehodu, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví jiné osoby. Jak upozornil web Auto-mania, vše je popsáno v Zákoně o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně v paragrafu 118b

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Řidičům může být odebrán řidičák hned v několika případech

S lednem končí povinnost vozit s sebou v autě řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Policisté si oba doklady dokážou online ověřit na základě identifikace řidiče, připomíná web Lidovky. Od června pak nebude potřeba ani předkládat zelenou kartu. Platnost pojistky si policisté ověří online. „Já pro tuhle digitalizaci nejsem, doklady mám raději u sebe pěkně v peněžence, ta plastová kartička přece není zase tak těžká,“ řekl k tomu Událostem247 pan Honza z Kyjova.

Hrozilo vám někdy, že přijdete o řidičský průkaz? Napište nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články