Vláda: Majitelé mobilních telefonů budou platit měsíční poplatek

Zvyšování poplatků za televizi a rozhlas je v poslední době horkým tématem. Lidem se nelíbí, že mají platit za něco, co nevyužívají.

i Zdroj fotografie: Kārlis Dambrāns from Latvia / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Víte od nás, že od 1. ledna 2025 by se měly zvednout měsíční koncesionářské poplatky u televize o 25 korun na 160 korun a u rozhlasu o 10 korun na 55 korun. Není to však jediná novinka, se kterou návrh zákona počítá. Většinu lidí nepotěší ani to, že za rozhlas a televizi by měli platit i majitelé například chytrých telefonů nebo tabletů. ​Nebude se to však týkat všech přístrojů, ale jen jednoho v domácnosti.

Někdo bude od poplatku osvobozen

Budou samozřejmě existovat výjimky. Od poplatků budou osvobozené osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou. Dále pak fyzické osoby s čistým příjmem pod 2,15násobek životního minima za kalendářní čtvrtletí, popisuje web Měšec. Poplatky mají nově platit také ty domácnosti, které mohou přijímat vysílání i po internetu. Platí to tedy i pro všechny majitelé mobilních telefonů.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Koncesionářské poplatky jsou pro Čechy velmi ožehavým tématem

Kromě klasických přijímačů televizního a rozhlasového signálu se tedy bude od příštího rok považovat za přijímač jakékoli zařízení, na kterém je možné sledovat nebo poslouchat jakkoliv šířené vysílání. Pokud však už platíte poplatky za televizi a rozhlas, nemusíte přihlašovat žádná další zařízení. Je ovšem potřeba pamatovat na to, že musíte navýšit inkaso, nebo trvalý příkaz, ze kterého peníze posíláte.

Novinka se dotkne více než půl milionu domácností

Připomínáme, že televizní poplatek se nezvyšoval od roku 2008 a ten rozhlasový dokonce od roku 2005. Web Novinky připomíná, že zhruba 600 tisíc domácností dosud poplatky neplatilo. Česká televize ani Český rozhlas tím ovšem nezískají nové nástroje k tomu, aby od nich mohly peníze vymáhat. Mohou je k tomu jen na základě informace, že odebírají elektrickou energii, vyzvat.

Kdo si v autě zapomene telefon, ten musí zaplatit poplatek. Lidé zuří, chtějí z nás jen vyždímat peníze

Česká televize by díky zvýšení poplatků měla získat příští rok navíc do rozpočtu 865 milionů korun, Český rozhlas pak o 331 milionů korun víc. „Já jsem předtím tyto poplatky neplatila, nějak mě to ani nenapadlo. Později už jsem bydlela s manželem v jeho bytě a došlo mi oznámení, že neplatím a musela jsem dodat čestné prohlášení, že manžel ano. Jinak by to na mě mohli vymáhat zpětně a za ty roky by to nebylo zrovna málo,“ popsala Událostem247 paní Iva z Jičína.

Co si o tom všem myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články