Majitelé zahrad v Česku mají nárok na více než 100 000 Kč. I vy? O peníze si musíte říct rychle, jinak propadnou státu

Stát se v poslední době snaží Čechy nejrůznějšími způsoby motivovat k tomu, aby byl jejich způsob bydlení více ekologický a úsporný.

i Zdroj fotografie: Lewis Clarke / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Příkladem je třeba  dotační titul nazvaný Oprav dům po babičce, jehož cílem má být energetická úspora ve starých domech a o kterém jsme vás informovali na Událostech247. Z tohoto programu mohou rodiny od státu získat 1 000 000 korun. což už není zrovna malá částka. Konkrétní podmínky a pokyny pro žadatele jsou k dispozici na vládním webu Nová zelená úsporám.

Stát vám přispěje na zalévání dešťovou vodou

Dalším příspěvkem je program Dešťovka, který je součástí programu Nová zelená úsporám a nabízí finanční podporu pro systémy sběru dešťové vody. Peníze jsou přitom určeny pro širokou škálu lidí. Jak píše web Nová zelená úsporám, příspěvek mohou čerpat majitelé domů, řadových domů a dokonce i vybrané příspěvkové organizace. Základní podmínkou je nutnost mít u svého domu zahradu, kde můžete mít nádrž na dešťovou vodu umístěnou a kde budete vodu využívat k zalévání.

Tito Češi mají od státu nárok na 1 000 000 Kč. Týká se to i vás?

Dotace je rozdělena do několika částí. Až 55 tisíc korun mohou lidé získat, pokud budou dešťovou vodu využívat pro zalévání zahrady. O 10 tisíc korun víc jim stát přispěje v případě, že budou vodu využívat i pro splachování. Maximální možnou částku, 105 tisíc korun, pak získají ti, kteří budou používat kombinaci odpadní a dešťové vody pro zalévání i splachování, popisuje web Kapka deště. Žádost o peníze je možné podat elektronicky. A to jak před zahájením prací, tak v jejich průběhu a dokonce i po jejich dokončení.

Peníze dostanete i na nový kotel

Psali jsme také o tom, že od září letošního roku bude zakázáno používat k topení kotle 1. a 2. emisní třídy. Důvodem jsou přísnější emisní normy, které již tyto staré modely kotlů nesplňují. Ten, kdo si těmito kotli doma stále topí, tak letos nejspíš učiní naposledy. Od příštího roku už je bude muset vyměnit za novější typ vytápění, tedy ten, který je ve 3. a vyšší emisní třídě. Kdo se novému zákonu nepodřídí a nový kotel si nekoupí, ten pak může dostat pokutu 50 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
Staré kotle má v ČR stále řada lidí

Podrobné informace a návod na to, jak o dotaci požádat, najdou zájemci na webu Nová zelená úsporám. Kotli nižších emisních tříd topí v Česku stále spousta lidí. Podle ministerstva životního prostředí se jedná zhruba o 150 tisíc domácností. Číslo může být ale i daleko vyšší. „Já naštěstí bydlím v podnájmu, takže se o toto starat nemusím. Kamarádku to však neminulo a nový kotel si montovali ještě před loňskou zimou. Skoro celou částku na to dostali od státu,“ říká paní Helena.

Máte na některou ze zmíněných dotací nárok? Dejte nám vědět dole v komentářích, zda si o ni zkusíte zažádat

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články