Majitelé zahrad, zbystřete: Letos možná dostanete astronomickou pokutu 100 000 Kč. Týká se to opravdu velké skupiny Čechů

Češi, kteří se rozhodnou pro razantnější úpravy svých zahrad by se nejdříve měli přesvědčit, zda neporušují zákon. Jinak jim hrozí mastné pokuty.

i Zdroj fotografie: Jirka Dl/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S příchodem jarních měsíců nastává období zahrádkaření a celkové údržby zahrad. Mnozí Češi již pilně pečují o své trávníky či se pouští do větších úprav, a to včetně kácení starých či nemocných stromů. Patříte mezi ně i vy? Pak si dejte pozor, abyste za to nedostali mastnou pokutu. O pokutách v souvislosti se zahradničením vás na Událostech247 informujeme poměrně často.

Kdy může být kácení problém?

I když se jedná o vaši vlastní zahradu, kácení stromů není činnost, kterou můžete provádět jen tak. Potřebujete k tomu náležité povolení. Jak radí web TN, předtím, než s odstraňováním dřevin začnete, obraťte se na příslušný orgán ochrany přírody, což je obvykle místní obecní úřad. Zde je třeba podat žádost o povolení ke kácení stromu.

iZdroj fotografie: Adam Hauner/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ke kácení větších stromů na vlastní zahradě je třeba mít povolení

Pokud tuto podmínku nesplníte a strom pokácíte bez daného dokumentu, mohou vám úředníci napařit pokutu do výše 20 tisíc korun. V případě, že jde o celou skupinu dřevin pak dokonce až 100 tisíc korun. A pokud by se nepovoleného kácení dopustila právnická osoba, pak se může připravit na sankci dosahující až 1 milionu korun, varuje server iReceptář.

V jakých případech pokutu nedostanete?

Existují však výjimky, kdy tato podmínka tak úplně neplatí. Konkrétně jde o situace, kdy strom představuje bezprostřední hrozbu pro životy, zdraví nebo majetek. To musí zahrádkáři podle advokáta Štěpána Ciprýna neprodleně sdělit místním úřadům, píše dále TN.

Vlastníte zahradu? Letos máte nárok na odměnu až 105 000 Kč. Kdo si o peníze neřekne, nic nedostane

Další případ, kdy pokutu za kácení nedostanete je, když se jedná o malé stromy. Konkrétně u neovocných a neokrasných dřevin majitelé zahrad nepotřebují povolení, pokud stromy „mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod menší jak 80 cm“, upřesňuje web Český rozhlas. Dále pak lidé nemusí mít povolení u keřů, které nezabírají plochu větší než 40 metrů čtverečných. Zároveň, všechny tyto výjimky platí pouze v případě „že nejde o dřeviny, které jsou součástí stromořadí nebo významného krajinného prvku,“ dodává pro web TN Ciprýn.

Věděli jste, že za kácení hrozí takto vysoké sankce? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články