Naléhavé: Čechům, kteří vlastní zahradu hrozí letos pokuta až 50 000 Kč. Týká se to i vás?

Asi mnoho lidí překvapí, že za obyčejné sekání trávníku na vlastní zahradě by mohli dostat docela tučnou pokutu.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na Událostech247 jsme informovali například o tom, že v polském Krakově tamní zákony stanovují přesné časy, kdy je možné sekat trávu, aby se minimalizoval hluk a nepříznivý vliv na životní prostředí. Pokuta se může v některých případech vyšplhat až na 50 tisíc euro, což je v přepočtu přes milion korun. Většina Poláků to považuje za přehnané.

Pro zahrady platí zvláštní zákony

Psali jsme také, že některé obce mají dokonce povinnost sekat trávu zanesenou ve svých vyhláškách. Někteří lidé však o tom, že i pro sečení trávníku platí určité podmínky, nemají ani tušení a riskují vysoké pokuty. Pokud tedy patříte mezi vlastníky, kteří na svém pozemku neudržují zeleň dlouhodobě, měli byste si přečíst zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Týká se fyzických a právnických osob, které na pozemcích mimo jiné pěstují rostliny.

Máte na zahradě tuto rostlinu? Hrozí vám pokuta až 500 000 Kč

Ministerstvo životního prostředí před několika lety dokončilo novelu zákona, která na základě nařízení Evropské unie upravuje, jak bojovat proti invazivním druhům, jak jsme psali už dříve. Majitelé pozemků, kteří neřeší, co jim na zahradě roste, by proto měli být obezřetní. Stát jim totiž může za to, že mají venku nebezpečný plevel napařit pokutu až půl milionu korun. Jedná se o bolševník, což je nebezpečný plevel, který se do Česka dostal z Kavkazu a šťáva z jeho listů způsobuje poleptání pokožky. 

Krtka nesmíte hubit sami, jinak přijde pokuta

Dalším problémem mnoha zahradníků jsou krtci, kteří dokážou rozrýt celou zahradu. Přítomnost krtka přitom zároveň svědčí o velmi zdravé a úrodné půdě. Jeho hlavní potravou jsou totiž mnohem větší škůdci jako jsou larvy a různé druhy hmyzu, kteří naši úrodu mohou značně poškodit. I když podle zákona č. 144/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, dostupného na webu ZákonyProLidi, patří krtek „pouze“ mezi obecně chráněné živočichy, přesto ho nesmíte zahubit.

iZdroj fotografie: Ervinpospisil / Creative Commons / CC-BY-SA
O krtka na zahradě by se měl správně postarat veterinář

Je totiž chráněný zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. V opačném případě vám hrozí podle webu iDnes od veterinární správy pokuta ve výši až 50 tisíc korun. Aby zneškodnění krtka bylo skutečně legální, musel by to udělat veterinář pomocí injekce. „U nás na zahradě máme krtka každý rok, už jsme kvůli tomu přišli o záhony se zeleninou. I když jsme se ho snažili zbavit všelijak, nikdy se to nepovedlo úplně a za čas byl zpátky,“ popsal Událostem247 pan Hynek.

Měli jste někdy na zahradě problém s krtky? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a zážitky v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články