Vlastníte zahradu? Letos máte nárok na odměnu až 105 000 Kč. Kdo si o peníze neřekne, nic nedostane

Mnozí Češi mohou od státu získat nemalé peníze navíc a výrazně tak ulehčit svému rodinnému rozpočtu. patříte mezi ně i vy?

i Zdroj fotografie: I.Sáček, senior/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Stát se v poslední době snaží Čechy nejrůznějšími způsoby motivovat k tomu, aby byl jejich způsob bydlení více ekologický a úsporný. Příkladem jsou třeba kotlíkové dotace na výměnu starých typů kotlů, o nichž psaly Události247. Anebo dotační titul nazvaný Oprav dům po babičce, jehož cílem má být energetická úspora ve starých domech. To však zdaleka není všechno. Nemalé peníze nabízí stát také na další finanční podpoře. Zjistěte, o co se jedná, protože když si o peníze neřeknete, nic nedostanete.

Dotace šetří přírodu i finance

Jedná se o příspěvek nazvaný Dešťovka, jenž je součástí programu Nová zelená úsporám. Jak už název napovídá, nabízí finanční podporu pro systémy sběru dešťové vody. Peníze jsou přitom určeny pro širokou škálu lidí. Jak píše web Nová zelená úsporám, příspěvek mohou čerpat majitelé domů, řadových domů a dokonce i vybrané příspěvkové organizace. Základní podmínkou ale je nutnost mít u svého domu zahradu, kde můžete mít nádrž na dešťovou vodu umístěnou a kde budete vodu využívat pro zalévání.

Kdo si doma brzy nevymění kotel, ten úřadům zaplatí 50 000 Kč. Už se to na nás valí

Hlavním cílem projektu je podnítit majitele a stavitele nemovitostí k využívání srážkové vody. Tím se sníží potřeba čerpání pitné vody z přírodních zdrojů. Díky tomu lidé nejen ušetří peníze, ale zároveň získají zdroj vody na užitkové využití zdarma. „Zachycenou vodu lze použít na zalévání zahrady nebo jako vodu užitkovou,“ píše web Nová zelená úsporám.

Díky dotaci lze získat velké peníze

Dotace je rozdělena do několika částí. Až 55 tisíc korun mohou lidé získat, pokud budou dešťovou vodu využívat pro zalévání zahrady. O 10 tisíc korun víc jim stát přispěje v případě, že budou vodu využívat i pro splachování. Maximální možnou částku, 105 tisíc korun pak získají ti, jež budou používat kombinaci odpadní a dešťové vody pro zalévání i splachování.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň/ Creative Commons / CC-BY-SA
Využitím dešťové vody mohou lidé ušetřit velké peníze

Vše má však své podmínky a to platí i pro tento příspěvek. Jak totiž uvádí web Nová zelená úsporám: „Dotaci na využití dešťové a odpadní vody lze čerpat pouze v kombinaci se zateplením, novostavbou nebo s výměnou a instalací zdrojů energie.“ Pokud tuto podmínku nesplňujete, pak máte smůlu. Ti, kdo ale pravidla splňují, by určitě možnost měli využít. Žádost o tyto peníze lze podat elektronicky, a to jak před zahájením prací, tak v jejich průběhu a dokonce i po jejich dokončení.

Využíváte dešťovou vodu? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články