Majitelům aut hrozí, že v roce 2024 přijdou o řidičák. Policii dochází trpělivost. Stačí, že si nedáte pozor a už se vezete

Po českých silnicích stále ještě jezdí dost řidičů, kteří si hlavu s dodržováním dopravních předpisů rozhodně nelámou.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Tresty přitom od 1. ledna 2024 zpřísnil nový bodový systém, který má motoristy od nebezpečných situací za volantem odradit. Jak upozornil web Český rozhlas, podle předběžných policejních dat k 30. lednu policie řešila na silnicích přes 32 tisíc přestupků a vybrala za ně přes 473 milionů korun. To je oproti loňskému lednu téměř dvojnásobná částka.

Policie má na pomoc radary

O tom, že letos přicházejí změny, které většinu českých řidičů nepotěší, jsme vás na Událostech247 informovali už dříve. Od roku 2024 se třeba drasticky zvyšují ceny dálničních známek. Roční podražila z 1500 na 2300 korun, což je nárůst o více než 50 procent. To však zdaleka není to jediné, co se pro řidiče mění. Policisté totiž mohou rozdávat i pokuty přesahující 70 tisíc korun. Například při odmítnutí zkoušky na přítomnost omamných látek.

Nelítostný radar nedá řidičům spát: Pokud pojedete na padesátce 53km/h, bez diskuze dostanete pokutu

V době moderních technologií jsme také pod dohledem téměř na každém kroku. Ulice měst kontrolují kamery, na silnicích jsou zase řidiči monitorováni radary a není jich zrovna málo. Psali jsme na Událostech247 například o tom, že za posledních 5 let se jejich počet ve městech zdvojnásobil. Přibývá navíc radarů, které rychlost včetně fotografie auta zaznamenají a v případě překročení povoleného limitu lidem rovnou přijde pokuta.

Papíry vám vrátí až za půl roku

Od 1. ledna 2024 mají policisté také nový bič na piráty silnic. Pokud nedají pozor a výrazně překročí rychlost, mohou jim policisté na místě odebírat řidičský průkaz. Jedná se o případy, kdy šofér projede obcí rychlostí vyšší o 40 kilometrů v hodině a více, než je maximální povolená, nebo mimo obec má na tachometru rychlost vyšší o více než 50 kilometrů v hodině, upozornil web Deník. Pokud řidič nemá průkaz u sebe, což od začátku roku umožňuje legislativa, policie zabaví kartičku takzvaně na dálku.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Pokud řidič pojede příliš rychle, může mu policie odebrat řidičák

Papíry dostanou řidiči zpět nejdříve za půl roku a navíc jim hrozí pokuta až 25 tisíc korun. Vyšší pokuty se odrážejí také na celkové částce, kterou policie za leden vybrala. Jak píše Český rozhlas, jedná se o více než 473 milionů korun, což je zhruba dvojnásobek oproti loňskému lednu. „Za mě je to úplně v pořádku, pokud někdo překročí rychlost o 40 a více kilometrů, než je povoleno, tak si nic jiného nezaslouží,“ řekl Událostem247 pan Honza, který je navíc řidičem z povolání.

Co si o tom všem myslíte vy? Řekněte nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články