Majitelům aut, kteří zaparkují tímto způsobem hrozí pokuta 10 000 Kč a odtah vozidla. Málo známou chybu dělá skoro každý Čech

Stále více rodin má dvě a více aut. To také znamená, že se pro majitele vozů stává stále těžším úkolem svůj vůz po příjezdu z práce třeba na sídlišti zaparkovat.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na Událostech247 jsme psali například o tom, že se nedaří trestat motoristy, kteří opakovaně porušují pravidla při parkování. Důvodem je špatně nastavená cenová politika města, kvůli čemuž lidé nedodržují pravidla a navíc za parkování ani neplatí. Spočítali si totiž, že se jim vyplatí porušovat pravidla, než parkovné zaplatit.

Problém s místy je dlouhodobý

Zaparkovat však může být problém třeba i v případě, že si vyjedete na hory. Upozornili jsme na to, že ve Špindlerové Mlýně se od poloviny ledna se začalo nově platit za parkování v nočních hodinách až 1000 korun. Konkrétně na městských parkovištích u Labské přehrady, u lanové dráhy Hromovka a lanovky Medvědín. Nařízení o zpoplatněném parkování se týká časového úseku od půlnoci do šesti hodin ráno. 

Kdo bude od 16. ledna 2024 parkovat přes noc na ulici, zaplatí 1 000 Kč/den. Zjistěte, zda budete muset peníze odevzdat i vy

Vraťme se ale zpět do města. Ta mají parkovacích míst neustále nedostatek. „Bydlím kousek od centra a zrušili nám tam velké parkoviště, kam dávali auta lidé z okolních domů. Místo toho tam město staví nový parkovací dům. Pochybuji ale, že nás tam i s trvalým bydlištěm nechají stát zadarmo. Teď parkuji asi tři bloky od místa, kde bydlím,“ postěžovala si Událostem247 paní Jarmila, která bydlí v širším centru Brna.

Parkování vás může stát až 10 tisíc

Na parkovištích parkuje víc vozů, než je parkovacích míst. Každý se své auto snaží doslova někam napasovat a nevědomky při tom může porušovat zákon. Jak připomíná web Autosalon, podle předpisů totiž musí být při stání zachován volný jízdní pruh široký alespoň tři metry pro každý směr jízdy. Důvod je logický. V případě nouze musí ulicí projet sanitka, hasiči nebo jiná rozměrná vozidla. To však velká část obyvatel hustě osídlených oblastí nebere v potaz.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Parkování je hlavně ve větších městech velké téma

V tomto případě za špatné parkování hrozí pokuta na místě do 1500 korun a v správním řízení od dvou do pěti tisíc korun. Pokud ale řidič způsobí překážku, třeba znemožní průjezd ostatním vozidlům, hrozí mu sankce ve výši od 2500 do 3500 korun, nebo od 4000 do 10 000 korun ve správním řízení. Navíc takové auto může být odtaženo,“ cituje Autosalon mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Jiřinu Ernestovou. 

Dáváte si pozor na to, jak parkujete? Řekněte nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články